İnternet Kullanımı Niçin Son Yıllarda artmıştır ve internetin önemi nedir?

2

clickBilgisayarların gelişimi ile yaygınlaşan internet kullanımı, her konuda bilgiye ulaşabilme kolaylığı ile insanların tercih ettiği bir iletişim ağıdır. Kullanımı giderek artan internet, özellikle yeni nesil tarafından daha çok kullanılmaktadır. Günlük işlemleri yapmada sağladığı kolaylık, sosyal medya, iletişim gibi konularda vazgeçilmez bir araçtır. Teknolojinin gelişmesi ile bilgisayar dışında akıllı telefonlarda da kullanılabilmesi alışkanlık haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde ülkemizdeki hanelerin yaklaşık olarak yarısında internet erişimi bulunmaktadır.

Hanelerde günlük gazetelerin, dergilerin okunması bile internet üzerinden gerçekleşmektedir. Günlük haberlerin takibi, bu yolla daha kolay olduğu için ve daha çok kaynağa aynı anda ulaşmanın mümkün olması sebebiyle internet tercih edilmektedir. Kamu kurumlarının yoğunluğu azaltmak ve işlemleri kolaylaştırmak için, internet üzerinden işlem yapması, internetin kullanımını yükseltmiştir. Zamandan tasarruf sağlaması, güvenilir bilgilere erişimi kolaylaştırması sebebiyle araştırmacı kişilerin yanından ayıramadığı internet erişimi adeta bağımlılık derecesinde kullanılmaktadır. Ticaretin de internet ortamına taşınması, zamanı değerli insanları internete yöneltmiştir. Birçok özel kuruluş, ürünlerini internet kanalı ile çok geniş alanlara ulaştırabildikleri için, internet cazip hale gelmiştir.

Sosyal medyayı, yardım almak ve yardım etmek için kullanan kişiler, her türlü ihtiyacında, anlık iletişim kurabildikleri internetten vazgeçememektedir. Facebook, twitter, blog sayfaları, forumlar gibi iletişim sayfaları, insanların yorum yapıp, sorunlarına çare bulmak için, başkaları ile iletişim halinde oldukları, en fazla tercih edilen internet bölümleridir.

İnternet araştırma yapmak için, sürekli kullanılan iletişim türüdür. Özellikle arama motorlarından yapılan araştırmalar, bilgi toplamak isteyen kişilerin tercihleri arasındadır. Buna rağmen bilgiye ulaşmak için, arama motorları yerine, internette sektörel kaynaklardan yararlanmak zaman açısından daha faydalı olacaktır. Zaman harcanmayacak kadar kıymetlidir, internetten doğru bir şekilde yararlanalım.

2 YORUMLAR

  1. Günümüzde internet gerçek anlamda kocaman bir kütüphane gibi ne sorgularsanız ne ararsanız bulabiliyorsunuz çok faydalı güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim.

    • Cem yılmazın söylediğine göre Türk'ler genellikle 2 ve 3 harfli şeyler arıyormuş, kısacası sizin kütüphane dediğiniz şeyi pek kullanan yok 😀

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here