İnternet Sansürü Kapımıza Dayandı, Hani Özgürlük?

0

sansurunuz-oldu-internet-sansuruBugün haber kaynaklarına bomba gibi düşen yeni bir tasarı yeni nesil internet kullanıcılarını “Yine mi sansür” sorusuyla karşı karşıya bıraktı, Malesef televizyonlara gelen sansür artık evinize cep telefonlarınıza kadar indi bundan böyle aradığınız kelimelere, gezdiğiniz sitelere, eleştirdiğiniz insanlara, sosyal ağlarda insanlara ne yazdığınıza dikkat etmek zorundasınız çünkü 2 yıl sonra herhangi bir yerde yazmış olduğunuz sizin çoktan unuttuğunuz ama devletin unutmadığı bir cümle yüzünden başınız derde girebilir. Özgürlük kisvesi adı altında bugüne kadar gerek kamu gerek meclis çatısı altında bazı uygulamaları gördük ama bunu malesef sadece bir tek alanda görebildik ki bunun ne olduğunu siz çok iyi biliyorsunuz. Şunu hatırlatmak isterim ki Özgürlük evrenseldir sadece bir din, dil, ırk ve mezhep çatısına sığdırılamaz.

Şimdi yeni uygulama ile hayatınızda ne gibi değişiklikler olacak maddeler halinde sıralıyorum.

1- Anahtar kelime engelleme sistemi yoluyla internetten erişimi sınırlamak kolaylaşıyor. Örneğin, YouTube’un içinde anahtar kelimeler nedeniyle sakıncalı bulunan bir videoya Türkiye’den erişilemeyecek. O anahtar kelimeyi kim belirleyecek belli değil.

2- Her bireyin internette faaliyeti, hangi siteleri gezdiği, hangi kelimeleri aradığı, sosyal ağlarda neler yaptığı kayda alınacak ve o kayıt bir-iki yıl saklanacak.

3- Hükümet kontrolünde “birlik” kuruluyor, erişim sağlayıcılar buraya zorunlu olarak üye olacak. Madem çağımız “iletişim çağı” ve en önemli iletişim aracı internet, o zaman çek bir sansür internete. Neden “Aile Bakanlığı” ile ilgili tasarıda? Tasarının genel gerekçesinden bir cümle bu soruyu karşılıyor:

“Aileyi, çocukları, gençleri, internet dahil, elektronik iletişim araçlarının suiistimal edilmesi suretiyle uyuşturucu alışkanlığı, cinsel istismar, intihara sürükleme ve benzeri kötü alışkınlara teşvik eden yayınlardan korumak için…”

Nurtopu gibi sansürünüz oldu, Hayırlı olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here