İnternette Bilgi Güvenilirliği

0

internet-bilinmeyenlerTeknoloji her geçen gün gelişiyor. Teknolojinin gelişmesinde internet kullanımının etkisi büyük ve aslında bu iki kavram sürekli olarak birbirlerini destekliyor. Artık pek çok işimizi internet üzerinden halledebiliyoruz ve bunları yaparken teknolojik cihazlardan yararlanıyoruz. Herhangi bir bilgiye ihtiyaç duyduğumuzda her şeyden önce internete bakıyoruz.

İhtiyaç duyduğumuz bilgileri öncelikli olarak internette aramamızın birbirinden farklı sebepleri var. İnternet üzerinden herhangi bir bilgiye ulaşmamız çok kolay ve internet aracılığıyla hemen hemen her yerden bilgiye ulaşma imkânımız var. İnternet sitelerinde herhangi bir konu tartışıldığında, kişiler bu tartışmaları herhangi bir bilimsel makaleye göre daha sade ve anlaşılır sözcüklerle gerçekleştirdikleri için bilgi arayan insanlar konu hakkında donanımlı olmasalar da bilgi edinebiliyorlar.

İşte tam da burada bilgi güvenirliği sorunu karşımıza çıkıyor. Çünkü internet her kullanıcının dilediği bilgiyi, dilediği şekilde insanlarla paylaşmasına olanak veren bir sistem ve kişiler uzman olmadıkları konularda da yanlış bilgiler paylaşabiliyorlar. Bu nedenle sonrasında mağdur olmamak için internetten bilgi alırken çok dikkatli olmamız, bu bilginin kaynağına ve güncellenme tarihine ulaşmamız gerekir. Bilginin kaynağına ulaşmak için öncelikle yazarına, yazarına ulaşamıyorsak da yayınlandığı internet sitesinin ana sayfasına ulaşarak bu siteyi güvenilirlik ölçütleri çerçevesinde değerlendirmemiz gerekir. Özellikle sağlık konularında bilgi güvenilirliğine daha çok önem vermeliyiz. Güvenilirliğinden emin olmadığımız bilgileri uygulamaktan ve bir yerde kullanmaktan kaçınmalıyız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here