iPhone Kullanıcılara Arayan Kişiyi Tanıma Uygulaması

2

cia-ugulamaFirmalar, bankalar, alışveriş merkezleri ve sayabileceğimiz pek çok yerde telefon numaramızı veriyoruz. Sonrasında da bazen gereksiz aramalara maruz kalabiliyoruz. Artık bazı reklam amaçlı aramaları pek çok kişi açmamaya dahi başladı. Rehberimizde olmayan biri de aradığında acaba bu kim diye merak edebiliyoruz. Bazen sizi arayan kişinin kim olduğunu merak edebilirsiniz. Sizi arayanın kim olduğunu bilebileceğiniz bir uygulamaya iPhone kullanıcıları sahip olabilir. Uygulamanın kısa adı CIA ve uzun ismi Caller Identification Application. Uygulamanın temel amacı da “bilinmeyen” numaraları bilinir hale getirmek. Uygulama sayesinde sizi arayan numara kime aitse kişinin adı – soyadı bilgisine kolayca ulaşabileceksiniz.

Uygulamayı indirip telefonunuza yüklediğinizde sizden rehberinizi kopyalamak için izin isteyecektir. Bu şekilde uygulama, ortak bir rehber yapısı oluşturuyor. Uygulama sizi birinin araması ile devreye giriyor. Sizi arayanın numarası sunucuya gönderilip kontrol ediliyor ve size arayanın adı soyadı bilgisi anında ekranınıza yansıtılıyor. Ancak uygulamayı kullanmak için izin verdiğiniz anda sizin rehberinizde bulunan kişilerinde isim soyadı bilgisinin CIA sunucusuna kayıt edileceğini bilmeniz gerekiyor. Aslında verilen izin sadece bununla da sınırlı değil. Aynı zamanda konum bilginize ulaşma yetkisi, SMS ve MMS içeriklerini okuma yetkisi, doğrudan SMS gönderme ve arama yapma yetkisi, kişisel bilgilerinize erişebilme ve değiştirebilme yetkisi de verilmiş oluyor. Bu yetkilerin verilmesi oldukça sıkıntılı durumların oluşmasına da sebep olabilir. Rehberinizdeki bir arkadaşınızın izinsiz bir biçimde telefon numarasını paylaşıma açmanız karşılaşabileceğiniz en masum sorun olarak da kalabilir. Bu nedenle bu izinlerden bir tanesi bile sizin için sıkıntı olacak ise bu uygulamayı kurmamanız daha hayırlı olacaktır. Ama yine de uygulamayı kurmaya karar verdiyseniz, numaranızın uygulamadan sildirebilmeniz mümkün. Uygulama size silmeniz için bir bağlantı veriyor, ancak silinip silinmediğinin garantisi de bulunmuyor. Uygulama ile bir güvenlik problemi yaşayacağınızı unutmamalısınız.

Güncelleme

Bu uygulamada var olan herhangibir numara eğer başkaları tarafından istenmeyen şekilde kayıt altına alındıysa çaresiz değilsiniz! böyle durumlar için yetkili firma kullanıcılara sağladığı hizmetle numara sistemden silinebiliyor. Bunun için yapmanız gereken buradaki linke tıklayarak numarayı silmek olacaktır.

2 YORUMLAR

  1. Bu uygulamayı Türk kullanıcılar için de Kim Arıyor olarak yapmışlar gördüğüm kadarıyla her ikisi de aynı firmaya ait dolayısıyla CIA mı Kim arıyor mu diye ikilemde kalmanıza gerke yok her ikisi de sanırım aynı database üzerinden verileri kontrol ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here