İstanbul’da Kiralık Ev Arayanlar Dikkat, En Pahalı İlçeler Hangileri?

0

İstanbul’da ev arayanlar için öncelikle bir piyasa araştırması yaparak hangi semtlerdeki kiraların daha yüksek olduğunu belirlemeleri gerekir. Bu yaptıkları araştırmaya göre çok fazla yorulmadan bütçelerine en uygun olacak eve ulaşmaları daha kolay olacaktır. Siz de bütçenize en uygun evi rahatlıkla bulmak istiyorsanız buraya tıklayarak ilanlara ulaşabilirsiniz.

En Pahalı Semtler

100 m2’lik konut fiyatları göze önüne alınarak yapılan son piyasa araştırmasına göre İstanbul’da en pahalı evler Sarıyer, Beykoz, Kadıköy ve Bakırköy’de yer alıyor. Sarıyer semtinde konut fiyatları ortalama 863.643 TL iken aylık ortalama kira bedeli de 3.027 TL olarak hesaplanmış. Sarıyer semtinde bir konutun geri dönüş süresi ise 24 yılı buluyor.

2010 yılından sonra Sarıyer semtindeki konutların hem kira hem de satış fiyatı artış oranları İstanbul’un geneline göre oldukça yüksek olmuş. Bu nedenle de zaten en pahalı semtler arasında yerini alıyor. Ancak sosyo ekonomik anlamda oldukça rahat bir yaşantıya sahip olabileceğiniz bir semt Sarıyer. Durum böyle olunca fiyatların da uçuşa geçmesi pek şaşılacak bir durum olmuyor.

Sarıyer’den sonra gelen en pahalı ilçelerden birisi de Bakırköy. Bakırköy’de satılan 100m2’lik bir konutun ortalama değeri 784.561 TL olarak görülüyor. Ortalamanın minimum değeri ise 588.421 TL. Eğer Bakırköy semtinde kiraya çıkacaksanız aylık olarak ortalama 2.377 TL’yi kira için ayırmanız gerekiyor. 1.783 TL’ye Bakırköy’de kiralık daire de bulabilirsiniz. En yüksek fiyat da 2.971 TL olarak belirlenmiş. Bakırköy’de satın aldığınız bir konutun geri dönüş süresi ise yaklaşık 28 yıl sürüyor. Bu ilçedeki kira fiyatları da İstanbul’un genelinde olduğu gibi 2010 yılından itibaren artış göstermiş. Ancak genel artışla 2011 yılına kadar paralel giderken, 2011 yılından sonra artış oranları farklılaşarak daha yüksek değerlere ulaşmış. Bakırköy’de fiyatların artışının yüksek olmasının sebepleri arasında yine buradaki refah düzeyinin iyileştirilmesi olmuştur. Sosyo ekonomik anlamda oldukça rahat bir düzene sahip bir semttir. Burada yaşayan nüfusun çoğunluğu da yüksek lisans mezunudur. Bu ilçede en fazla nüfusu ise 65 yaş üstü bireyler oluşturuyor. Bu araştırmadan da Bakırköy’ün aslında huzur arayanlar için birebir olduğunu çıkarabiliriz.

En pahalı semtler arasında sırayı 3. Olarak Kadıköy ilçesi çekiyor. Burada 100 metrekarelik bir konut için biçilen satış fiyatı 751.913 TL olarak ortalamaya vurulmuş. Kadıköy semtinde minimum 563.935 TL gibi bir tutar vererek aynı büyüklükte bir ev sahibi olmanız muhtemel. Eğer Kadıköy semtinde kiraya çıkmak istiyorsanız ortalama olarak aylık 2.405 TL kenara ayırmanız gerekecek. Burada kiraya verdiğiniz bir evin geri dönüşünü ise 26 yıl gibi bir sürede alabiliyorsunuz. Kadıköy semtinde de nüfusun yoğunluğuna bakıldığında nüfusun büyük bir çoğunluğunu yüksekokul okuyanlar ve mezunları oluşturuyor. Bu bölgede sosyo ekonomik durum da haliyle iyi bir konuma taşınmış oluyor.

4.en pahalı semt olarak baktığımızda karşımıza 100 metrekarelik bir alan için 504.481 TL’lik konut satışı ortalaması ile Beykoz geliyor. Beykoz semtinde en uygun olarak 378.361 TL gibi bir fiyata 100 metrekarelik bir ev sahibi olabilirsiniz. Kiralara baktığımızda ortalama olarak ayda 1.591 TL’lik bir tutar çıkıyor. Bu semtte kiraya verilen konutun geri dönüşü ise 26 yılı buluyor. Beykoz semtindeki fiyatların artışı Sarıyer ve Bakırköy’de olduğu gibi aşırı bir artış göstermemiş. Çoğunlukla İstanbul’un genelindeki artışlar ile paralel ilerlemiş gibi gözüküyor. Kira fiyatlarına bakıldığında ise İstanbul’un genelinde yaşanan artış oranı ile Beykoz’da yaşanan kira artış oranı 2014 yılından sonra resmen kafa kafaya ilerlemiş durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here