İyi bir antikacı olmak için 7 altın kural!

0
Dükkan önünde sohbet eden antika satıcısı

Antika satıcıları, zaman içerisinde değerli hale gelen ya da değerli hale gelebilecek ikinci el eşyaların alım satımı ile uğraşan kişilerdir. Antikalar, açık arttırma, özel satış, perakende satış dükkanları, pazar tezgahları ya da internet siteleri üzerinden satışa sunulabilir. Antika satıcılarının uzmanlaşabileceği birçok farklı ürün dalı bulunmaktadır. Bu ürünler genellikle ev ve iç mekan dekorasyonunun yanı sıra bireylerin ilgi duyduğu nesnelerin koleksiyonları olabilir. İyi bir antika satıcısının görevi, müşterilerinin arzularını iyi anlayıp, onların beğenisine göre ilgi çekici ürünler sunmaktır. Eğer antika alım satımına ilgi duyuyorsanız, size alanında parmakla gösterilen bir antika satıcısı olmanız için altın değerinde 10 önerimiz var!

#1 Uzmanlaşmak istediğiniz niş ürün belirleyin.

Rekabetin oldukça fazla olduğu antika dünyasında başarılı bir antika satıcısı olmak istiyorsanız önce kendinize niş bir ürün alanı belirlemeniz gerekmektedir. “Büyük bir gölde küçük bir balık olacağına, küçük bir gölde büyük bir balık ol.” bunun için söylenmiş en güzel sözdür. Özel ilgi duyduğunuz ve hakkında bilgili olduğunuz bir ürünü seçerek satışlarınızdan elde edeceğiniz kârı arttırabilirsiniz. En yaygın olarak satışı yapılan antika ürünler ise şöyle;

 • Mobilya
 • Halı ve kilimler
 • Gümüş eşyalar
 • Mutfak eşyaları
 • Takı, Mücevher ve Saat
 • Kağıt veya madeni para, rozet, madalya
 • Oyuncaklar
 • Resim, heykel, biblo gibi sanat eserleriCam objeler
 • Model Otomobiller

#2 Finansal durumunuzu göz önünde bulundurun.

İyi bir antika satıcısı olmanın en önemli kurallarından biri de iyi bir envanter sahibi olmaktır. Envanterinizi oluşturmak için küçük işletme kredilerinden faydalanabilirsiniz fakat antika alanında bu iyi bir tercih olmayabilir. Bu yüzden alım satıma başlamadan önce ufak bir birikim oluşturmanızda yarar var. Birikiminizi yaptıktan sonra uzmanlık alanızdaki ürünleri yakın takibe alıp uygun zamanlarda alım yaparak stoklarınızı oluşturabilirsiniz.

#3 Meslektaşlarınızla ilişkilerinizi geliştirin ve ağınızı genişletin.

Antika sektöründe diğer satıcılarla iletişimde olmak, kendinizi geliştirmek için harika bir yoldur. Bunun için antika pazarlarında satıcılarla tanışabilir, sosyal ağlar üzerinde ilgili grupları takip edebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’deki tüm antikacıların ve antika severlerin buluştuğu Antikacılar Derneği‘ne üye olabilirsiniz. Unutmayın ki ilişkilerinizi güçlü tutmak hem envanterinize katmak üzere yeni ürün fırsatlarından haberdar olmanıza, hem de yeni müşteriler kazanmanıza önemli katkı sağlayacaktır.

#4 Sürekli takipte olun!

Çoğu antika satıcısı, diğer satıcılar tarafından listelenen ürünlerin satımının oldukça zor olduğunu düşünür fakat kendi uzmanlık alanınızdaki bir ürünü yakından takip etmek size ucuza alım imkanı sunabilir. Bu yüzden internette antika satışı yapan online alışveriş sitelerini sürekli takip etmeniz oldukça önemli. Böylelikle envanterinizi düşük fiyatta alımlar yaparak genişletebilirsiniz.

#5 Reklama mutlaka önem verin.

Başarılı bir antikacı olmak için mutlaka pazarlamaya önem verin. Dijital ve geleneksel reklam yöntemlerini kullanmak ve görünürlüğünüzü arttırmak işinize büyük fayda sağlayacaktır. Bu nedenle satış yaptığınız kanalların sosyal medya hesaplarının yönetimine oldukça dikkat etmelisiniz. Bunun dışında potansiyel müşterilerinizi belirleyip mail listeleri oluşturarak, haftalık ya da aylık antika dünyasıyla ilgili çeşitli konularda e-posta bilgilendirmeleri yapabilirsiniz. Güçlü bir internet görünürlüğü, websitesi ve sosyal medya araçlarının etkin kullanımı sizi her zaman bir üst noktaya taşıyacaktır.

#6 Kişisel becerilerinizi sürekli geliştirin ve güncel olun.

İyi bir antika satıcısı olmak için güncel olmak ve kişisel gelişiminize önem vermek önemlidir. Antika dünyası ile ilgili blogların listesini yapmak, yayınlanmış makaleleri okumak ve araştırmalar yapmak kişisel bilgi ve becerilerinizi sürekli geliştirmenizi sağlayacaktır. İşte bir antika satıcısının sahip olması gereken kişisel beceriler:

 • Estetik algıya sahip, keskin bir bakış açısı
 • Detaylara dikkat edebilmek
 • İş kurma ve yönetme becerisi
 • Satış ve satın alma teknikleri
 • Piyasa fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak
 • Bağımsız çalışma motivasyonu
 • Etkili iletişim yeteneği
 • İkna becerisi

#7 Antika alanındaki deneyiminizi sürekli arttırın!

İyi alımların ve satış potansiyellerinin nasıl farkına varacağınızı bilmeniz çok önemli. Bir antika satıcısını diğerlerinden ayıran ve kârlı satışlar yapmasını sağlayan en önemli özellik sürekli araştırma yapma ve en iyi fırsatları bulma yeteneğidir. Antika meraklıları ve satıcıları ile sıradan bir insan gibi sürekli konuşun. Bu, ticaretin ipuçlarını almak ve gerçek dünyada deneyim kazanmak için harika bir yoldur. Doğru piyasa fiyatları için bir fiyat listesi oluşturmalısınız. Bununla birlikte, antika ve sanat tarihi üzerine yazılmış akademik kitaplar, otantik ürünleri sahtelerinden ayırmanıza yardımcı olabilir. Yıllardır antikalar üzerinde çalışan saygın yazarların yayınladığı kitapları mutlaka okuyun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here