Karaciğer Yağlanması Nedir?

1

Karaciğer, sindirim sistemimizin sağlıklı çalışması için oldukça önemli bir organımızdır. Kanımızı zehirli maddelerden temizler ve tükettiğimiz besinleri enerjiye çevirir.

Karaciğer üzerinde aşırı bir yağlanma oluşursa (karaciğerin kendi ağırlığının %10’dan fazlası) tıpta hepato steatoz denilen durum oluşur. Yani bizim halk arasında karaciğer yağlanması olarak bildiğimiz rahatsızlık. Oldukça yaygın olan bu durum toplumun büyük bir kesiminde görülebilmektedir. Karaciğerle ilgili rastlanılan sorunların da en başında yağlanma gelir.

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

– Çok sık ve aşırı alkol tüketimi karaciğerinize zarar verir. Kimi bireylerde uzun süre alkol kullanımı sonucunda karaciğer yağlanması oluşsa da bazı bireylerde de bu süre çok kısadır. Tedavi edilmezse hepatite ve siroza dönüşebilir.
– Şişman veya obez olmak da karaciğer yağlanmasının başlıca sebeplerindendir. Beslenme alışkanlığı veya hormon seviyelerinin düzensizliğinden ötürü kilo vermek zorlaşır ve alınan fazla kalori karaciğerde birikir.
– Kötü beslenme alışkanlığı, şişmanlık veya kalıtımsal sebepler insülin direnci oluşturabilir. Pankreas daha fazla insülin hormonu salgılar ve bu da karaciğerdeki yağ oranının artmasına sebep olur.
– Kullanılan bazı ilaçlar,
– Ani kilo kaybı veya artışı gibi durumlar da yağlanma nedenleri arasındadır.

Karaciğer Yağlanmasının Tedavisi Mümkün Müdür?

Hastalığın genelde belirli bir semptomu yoktur. O yüzden tanı koymakta gecikilebilir. Ancak yukarıda belirttiğimiz nedenlerden ötürü, genel bir muayene veya hastalık nedeniyle doktora giden ve bazı testler yaptıran hastalarda bu sorun saptanabilir.

Eğer yağlanma oranı düşükse tedavi etmek daha kolaydır. Özel bir diyet ve egzersiz planı uygulanarak ya da gerekirse ilaç kullanarak yağlanmayı azaltmak hatta normal seviyeye döndürmek mümkündür. Ancak bu programı aksatmamak beslenme alışkanlığına dikkat etmek önemlidir.

Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

– Düzenli olarak egzersiz yapmak veya her gün yürüyüşe çıkmak yağlanmayı önlemek adına oldukça önemlidir.
– Aşırı yağlı, karbonhidrat oranı yüksek yiyeceklerden ve şerbetli tatlılardan olabildiğince uzak durmaya çalışın.
– Alkol tüketmemeye özen gösterin.
– Mevsim meyve ve sebzelerini sık tüketmeye çalışın.

Bunlar karaciğer yağlanmasını önlemek için yapılabileceklerden bazıları. Ancak Memorial Hastanesi’nin internet sitesinde bu konu ile ilgili daha detaylı ve sağlıklı bilgilere yer veriliyor. Siz de oradan bu konu hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Enginarın karaciğer yağlanmasına engel olduğunu duymuştum. Ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama sağlıklı kalabilmek için tavsiyelerinize uymakta fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here