Kayıp Malezya Uçağı Sırrını Koruyor

0

malezya-ucaginin-sirri

Güncelleme:  24 Mart Pazartesi günü Kuala Lumpur’dan Pekin’e giderken radardan kaybolan Malezya Havayolları’na ait Boeing 777-200 yolcu uçağının düştüğü açıklandı. Malezya Başbakanı Necib Razak yaptığı açıklamada uçağın en son Avustralya’nın Perth kentinin batısında tespit edildiğini ve uçakta bulunan herkesin ölü kabul edildiğini kamuoyuna duyurdu, ortada her ne kadar ceset olmasa da insanların ölü sayılması ne derece doğru bilinmez.

——–

Tüm dünya 8 Mart tarihinden bu yana Malezya uçağını konuşuyor. Malezya başkentinden kalkarak Kuala Lumpur’a gitme planı olan uçak ile irtibat bu tarihte kesildi. Malezya Havayolları uçağına ulaşmak için şu an 26 ülkenin ekipleri bir çaba içerisinde olsa da hala uçağın nerede olduğu konusunda bir bilgi bulunmuyor. Hali ile bu durum uçakta bulunan 239 yolcunun yakınları bu duruma isyan ediyor. Havaalanları, yakınlarının durumu konusunda bilgi bekleyen yolcu yakınlarının gösterilerine sahne oluyor.

Uçak için bazı radar verilerinin alındığını Malezya Ulaştırma Bakanı Hişamuddin Hüseyin bilgi olarak verse de kesin konuşmayıp diğer ülkelerden gelen bilgileri paylaşamayacağını belirtmesi bulunamayan uçak ile ilgili kafalarda soru işaretlerinin artmasına neden oldu. Uçağın en son rotasından çok uzak bir nokta olan Maldivler’de görüldüğü yönündeki iddialar olduğu biliniyor. Ancak her iki ülke yetkilileri, iddiaları  incelediklerini ve gerçek dışı bir iddia olduğunu belirttiler. MH370 sefer sayısına sahip sır uçak için aramalar yoğun olarak Hint Okyanusu’ndan Orta Asya’ya kadar olan geniş bir bölgede yapılıyor. Sır uçak terör olasılığını da gündeme getirdi. Sadece arama kurtarma ekipleri değil istihbarat teşkilatları da sır uçak için çalışma yürütüyor. Olay ile ilgili ilk akla gelen uçaklı eylem olan Newyork’ta yaşanmış İkiz Kuleler’e olan saldırı nedeni ile terörist İslami gruplar mercek altına alınıyor. Hem uçağın pilotu hem de yolcu listesi sıkı bir araştırmadan geçiriliyor. Pilotun evinde uçak simülatörü kayıtları kafaları karıştırsa da henüz terör bağlantısı konusunda da net bir açıklama yapılmamış durumda. Ama görünen o ki uçak bulunana kadar dünya basınında bu tarz iddiaların ardı arkası kesilmeyecek.

Yetkililer; uydu görüntüleri desteğinde yapılan aramalarda radar analizlerinin ayrıntılı biçimde mercek altına alındığını da belirtiyor. Kuzey Yarımküre alanında Çin ve Kazakistan önderliğinde, Güney Yarımküre’de de Hindistan ve Avustralya önderliğinde pek çok ülkenin sır uçağa ulaşmak için ortak çalışmalar yapıldığı ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here