Kendi Kendine Giden Arabanız Olsun İstermisiniz

2

google-urettigi-surucusu-arabaTeknoloji devi olan Google, artık sadece arama motoru olmadığını gerçekleştirdiği yeni teknoloji cihazları ile daha iyi göstermeye başladı. Bu kez yapılan ise direksiyonu, pedalı bulunmayan ve kendi başına trafikte ilerleyen bir araç. Bünyesinde bulunan pek çok araştırma – geliştirme ile bu tarz buluşlara sık sık imza atan dev kuruluş, bu kez de Google X isimli bir ekip ile bu ürünü otaya çıkardı.

Aslında Google daha evvel sürücüsü olmayan araç tanıtımını gerçekleştirse de Lexus, Toyoto gibi otomobil firmalarının benzer modelleri olmasından dolayı pek dikkati çekememişti. Tanıtımı yapılan iki kişilik aracı farklı kılan ise; aracın bilgisayarı. Bu bilgisayar ve sensörler tüm kontrolü eline almış görünüyor. İlk aşamada 100 adet üretilmesi planlanan araç; Fiat 500 ve Playmobil oyuncaklarının birleşimine benzetiliyor. Henüz prototip aşamasında olan aracın yaz sonuna kadar belirtilen sayıda aracın test maksadı ile üretileceği ifade ediliyor. Araç üzerinde çıkabilecek olan problemlere karşı manuel kontrol de var. Geliştirmeyi gerçekleştiren Google X ekibi, aslında Google için geliştirmeler yapan Sergey Brin’in kurucusu olduğu bir şirket. Google’ın amacı; geliştirmelerden sonra iş ortakları ile aracın ticari modelini de hayata geçirmenin hesaplarını yapıyor. Sürücüsü olmayan otomobil; trafik kazalarını azaltıp, trafikte daha güvenli seyahat imkanı yaratma amacı ile geliştiriliyor. İstatistikler de bunun artık bir gereklilik olduğunu ortaya koyuyor. ABD’de yılda 33 bin, dünya genelinde ise 1.2 milyon kişinin yaşamını kaybettiği düşünüldüğünde proje daha da hızlandırılmalıdır. Bu araçlar ile insanların algı, tepki verme sürelerinin yerine bilgisayar devreye sokularak kazalar azaltılabilir.

Teknoloji her zaman insanların yaşamlarını kolaylaştırmak, sorunları gidermek amacı ile hizmet veriyor. Google tarafından geliştirilen bu teknoloji umarım en kısa zamanda trafik kazalarındaki ölüm oranı ile dikkat çeken ülkemizde de bir an evvel kullanılmaya başlar.

İşte Google’nin yeni oyuncağı sürücüsü olmayan araçtan ilk görüntüler ve deneme binişi 🙂

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here