Kilo Verdiren Besinler

4

saglikli-kilo-vermekSağlıklı ve düzenli kilo vermek, zayıflamak isteyen herkesin ilk önceliği olmalıdır. Bilmeden ve yanlış beslenmeyle kilo verdiren diyetler sağlık açısından son derece tehlikelidir. Kişi doktor kontrolünde ve yemesi gereken besinleri tüketerek ancak doğru bir sonuca ulaşabilir. Bir de öyle besinler var ki, kilo vermede büyük yardımı dokunurken aynı zamanda sağlık açısından da son derece yarar sağlıyor. Bu besinleri aslında çok yakından tanısak da yanlış tükettiğimiz için içindeki vitamin ve minerallerden doğru bir şekilde yararlanamıyoruz.

Bu besinlerin başında ise yumurta geliyor. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi yumurta tam bir protein deposu. Ancak yumurtayı haşlanmış olarak tüketmek en doğrusu. Çünkü haşlanan yumurtanın içeriğindeki vitaminler ölmez ve uzun süre tokluk hissi sağlar. Bazı meyvelerde kilo verdirmede büyük yardım sağlar. Bahsettiğimiz bu meyveler ise elma, kivi ve ayva gibi bol lif içeren besinlerdir. Meyvelerden tercihiniz lifli olanlardan yana olmalıdır. Çünkü lifli besinler asla kilo yapmaz ve hatta metabolizmayı hızlandırarak kolay yağ yakımı sağlar. Et ve balık tüketimi de kilo vermeye yardımcı oluyor. Çünkü ette ve balıkta da bol miktarda protein var ve tokluk hissini uzun süre hissetmenizi sağlıyor. Ayrıca etin ve balığın içerisinde bulunan bir aminoasitte kasların kalori yakmasını sağladığı için kilo vermede tercih edilmelidir. Yemeklerinizden ve sofralarınızdan zeytinyağını da eksik etmemeniz kilo vermenizde yardımcı olacaktır. Diğer yağların aksine zeytinyağı hem çok hafiftir hem de içeriğinde kolay yağ yakımını sağlayan aminoasitler bulunmaktadır. Tatlı krizinize kesin çözüm olan tarçın da en büyük kilo verdiren besinlerden birisidir. İnsülin artışını engellemesi ve çabuk acıkmamanızı sağlaması ile bulunmaz bir besin.

Yeşil çayı bilmeyen yoktur ama tüketen de çok azdır. Ancak yeşil çayın faydalarını saymakla bitmez. Her gün iki fincan içmek hem sağlık hem kilo verme açısından oldukça faydalıdır. Diyet listelerinin vazgeçilmesi olan yulaf da kilo vermede önemli bir yardımcıdır. Kuruyemişleri de ara öğünlerde belirli miktarda tüketmek kilo vermenizi kolaytıracaktır.

4 YORUMLAR

  1. Yukarıdaki yiyecek besin ve gıdaların bazılarını çok kaçırmamak gerektiğinin de altını çizmek lazım diye düşünüyoruz örneğin bol zeytinyağlı yemek faydadan çok vücuda zarar verir.

  2. bazı besinlerin kilo aldırıp aldırmadığı belli değil kimileri uzak durun derken kimileri de rahatlıkla yiyebilirsiniz diyor ne yapacağını sapıyor insan 🙂

  3. Boşuna dememişler denizden babam çıksa yerim diye, kesinlikle deniz ürünleri haftada en az 3 defa tercih edilmeli zira beyaz etin çok faydalı olduğu tartışılmaz bile

  4. faydalı bilgilendirici bir makale olmuş. Zira günümüzde herkesin sorunu haline geldi kilo problemi.. Sağlıklı beslenmek ve dikkat etmek gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here