Kullanılmayan Banka Hesapları İçin Son Gün 28 Nisan

3

kullanilmayan-banka-hesaplarinizi-kapatinKullanılmayan banka hesapları için son tarih 28 Nisan. Bu tarihe kadar kapatmayanlardan hesap işletim ücreti alınacağını duyanlar hemen şubelerine koştu ancak hesapları kapatmak da en az para ödemek kadar eziyet oldu. Hesabını kapatmak isteyenlerin internet ya da telefondan yapılan başvuruları kabul edilmiyor.

Mayısta yürürlüğe girecek olan Tüketici Kanunu’na göre, bankalar kapatılmayan mevduat hesaplarından hesap işletim ücreti alacaklar. Ancak 28 Nisan’dan önce kapatılan hesaplardan hesap işletim ücreti alınmayacak. Uzmanlar da hesapların kapatılmaması durumunda hesapta para olmadığıiçin vatandaşların kara listeye girebileceklerini vurguladı. Ayrıca ücret ve kesintiler de yeni düzenlemeyle yasal zemine kavuşuyor ve böylece de vatandaşlar tüketici mahkemelerine gidemiyor. Banka hesapları internet şubelerinden, atmlerden ve çağrımerkezleri aracılığıyla kapatılabiliyor. Eğer kapatılacak hesapta otomatik fatura ödemesi veya sigorta talimatı varsa bunların kapatılması zorunlu. Ayrıca hesapta 10 kuruş dahi olsa, bu para çekilmeden ya da başka bir hesaba aktarılmadan kapatılamıyor. Bu nedenle hesabını kapatmak için şubeye giden vatandaşları ciddi sıkıntılar bekliyor. Bir çok insan da hesap kapatmak için gittikleri bankalarla sorun yaşadıklarını ifade etti. Vatandaşlar bankalarından gelen mesajlara dikkat etmeliler. Özellikle de son zamanlarda bankalardan gönderilen mesajlar, çok uzun süre önce açmış oldukları hesaplara ait hesap işletim ücretleri ile ilgili bilgiler barındırıyor. Ayrıca bu hesaplarını kapatmadıkları takdirde bunu hesaplarına yansıtacaklarını ifade ediyorlar. Vatandaşlar duran hesaplarını da çalışmayan hesaplarının da, ileride habersiz borçlanmak istemiyorlarsa mutlaka kapatmaları gerekiyor. Bütün bankalar için sadece dilekçe yazarak hesabınızı kapatabilirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetlerini arayarak da hesaplarını kapatabilirler. Ancak müşteri hizmetlerini arayarak hesabınızıkapatıyorsanız mutlaka aradığınız tarihi ve kendi numaranızınot alın. İleride bankadan hesap kapatma ile ilgili aranmadıklarınısöylerlerse, elinizde tarih ve telefon kaydıdelil olacaktır.

3 YORUMLAR

  1. telefon ile kapatmayın diyorlar benim anlamadığım telefonla kapatıp mail ile tastiklettirebiliyorsunuz bunun nesi sakıncalı onu anlamış değilim.

  2. Arkadşalar telefon ile kapattırabilirsiniz fakat yine de şubenize gidip hesabı kapattırdığınıza dair belge isteyin en sağlıklısı!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here