Küresel Pazara Çıkarken Bu 4 Fikirden Uzak Durun

0

İşletmeler hata yapabilir. Bazen bu hatalar başarıyı arttırır. Yanlış atılan bir adım ileride bekleyen daha büyük bir problemin çözülmesine fayda sağlayabilir. İşletmeler hataları sıklıkla globalleşirken yapmaktadırlar. Bu yapılan bütün hatalar bütününe verilan adlardan biri kötü küreselleşmedir. Genellikle kültürel sorunlar yaşanıyor yerelleştirmeden uzak duran şirketlerin başı çok ağrıyor. Küresel pazarda dikkat etmeniz gereken 4 bilgiyi sizinle bu yazımızda paylaşacağız.

İngilizce’ye Odaklanmak

Dünya dili olarak kabul edilişinden dolayı şirketlerin çoğunluğu İngilizceye aşırı önem vermektedir. Evet Amerika’da yaşayan 300 milyondan fazla insan olabilir, ancak buna karşılık olarak Hindistan ve Çin’de yaşayan 2.5 milyar insanı göz ardı etmek doğru bir yaklaşım olmamaktadır. Dünya genelinde Nations Online Project’e göre, yaklaşık 508 milyon insan İngilizce konuşurken, 3.4 milyar insan İngilizce konuşamıyor. Buradaki linkten dünyada en çok konuşulan dillerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ürünlerinizi ekstra en az bir dile çevirmezseniz Dünya’daki çoğu pazardan gelir elde etme şansını kaçırmış olacaksınız.

Makine Çevirisi En İyisi

Başlık sizi yanıltmasın makine çevirileri sadece bazı ufak durumlarda yeterli olabilmektedir. Belgelerinizi veya gizli notlarınızı makine çevirisine emanet etmeniz büyük bir hata olacaktır. Çünkü ne kadar geliştiriliyor olunsa da makine çevirileri hala küçük bir çocuk gibi zeki çeviriler yapabilecektir. Bu yüzden çeviri işlemlerinizi kesinlikle profesyonel tercüme bürolarıyla anlaşmalar sağlayarak hizmet almanız gerekmektedir.

Ödemeleri Tek Para Birimiyle Yayınlamak

Müşterilerinize tek tip para birimiyle ödeme aldığınızı belirtmeniz kötü bir imaj yaratabilir. Müşterilere kendi yerel para birimleriyle ödeme yapabilmelerini sağlamanız gerekmektedir. Amazondan satın alınan bir ürüne Türk Lirasıyla ödeme yapmak daha iyi hissettirecektir.

Strateji Geliştirin

İşler her zaman istediğiniz gibi gitmeyecektir o yüzden her ihtimali göz önünde bulundurarak olumsuz durumlar için önceden stratejinizi belirlemeniz gerekmektedir. Böylelikle rakiplerinizden de önde olmuş olursunuz. Diyelimki piyasanızı beklenmedik bir durum çökertti diğer rakipleriniz kara kara düşünürken siz önceden almış olduğunuz önlemler sayesinde şirketinizi ayakta tutmaya devam eder krizi fırsata çevirme şansını elde edersiniz. Rakipleriniz de sizin gibi global şirketler ise yerelleşmeye vereceğiniz önemi daha da arttırın. Yerelleşme sayesinde rakiplerinizin fark edemediği durumları siz önceden analiz ederek yol haritanızı belirlemiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here