Linux İşletim Sistemi Nasıl Kurulur?

0

Özgür ve ücretsiz yazılım kullanmak isteyen PC kullanıcıları için onlarca farklı Linux dağıtımı bulunmakta. İşlevsellik, tasarım, güvenlik ve iş için farklı Linux dağıtımları kurulumu yapılabilir. Hatta birden fazla dağıtımı tek makineye yüklemek de mümkün.

Öncelikle kuracağınız Linux dağıtımını seçmeniz gerekir. PC’nizi en çok hangi amaçla kullandığınızı belirleyerek bir dağıtıma yönelebilirsiniz. Eğer ortalama bir kullanıcı iseniz en uygun dağıtım Ubuntu ve Ubuntu türevi Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu işletim sistemleridir. Kafanız hemen karışmasın, aslında bu kadar fazla seçenek olması sizin avantajınıza. Linux işletim sistemlerini daha önce kullanmamış kimselere kısaca paket yönetimini açıklamakta fayda var. Linux işletim sistemi bir kernel kaynağıdır, yani işletim sisteminin inşa edildiği bir temeldir. Ubuntu bunun üzerine inşa edilen ana işletim sistemidir. Alt türleri ise Ubuntu’ya yönelik üretilen paketleri (programları) kullanabilen ancak tükettikleri RAM, görsellik, çeşitli işler için özelleştirilmiş olmaları ile ondan ayrılırlar.

Ubuntu’nun dışında Debian, Fedora, Arch Linux, OpenSUSE gibi alternatif dağıtımlar da mevcut ancak bu dağıtımlar bir miktar Linux bilgisi gerektirdiği için Linux işletim sistemi kurulum rehberini Ubuntu üzerinden anlatacağız.

Ubuntu Dağıtımı Nasıl Kurulur?

Birçok Linux dağıtımı gibi Ubuntu da tamamen ücretsiz olarak yayınlanmaktadır. Yani indirip kurmanızda herhangi bir hak ihlali yoktur. Bunun için https://www.ubuntu.com/ adresini ziyaret edip Downloads sekmesine giriş yapın. Ubuntu Desktop, Server, Cloud seçenekleri ile karşılaşacaksınız, Desktop’u seçerek direkt olarak veya torrent ile indirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Linux dağıtımı kurulumu yapabilmek için en az 8 GB alana sahip bir flash belleğe ihtiyacınız var. Flash belleğinizi bilgisayarınıza bağlayın ve (Windows kullanıyorsanız) Rufus programını indirip çalıştırın. Bu program da tamamen ücretsizdir.

Ubuntu kurulum dosyası .iso uzantılıdır, Rufus programında flash belleğinizi seçin ve kurulumu yapılacak .iso dosyasının yolunu gösterin. Akabinde işlemi başlatıp çıkan uyarıları onaylayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. Kurulum tamamlandığında bilgisayarınızı kapatın.

Flash belleğiniz PC’nize takılıyken BIOS ekranında F8 veya F2 (cihaza göre değişir) tuşuna basarak Boot Menu’ye ulaşın ve başlatma seçeneğinden flash belleğinizi seçin. Akabinde oldukça basit ve grafiksel bir kurulum ekranı gelecektir, kurulum seçeneklerini belirledikten kısa bir süre sonra yeni işletim sisteminizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here