Mark Zuckerberg Canlı Yayında Sorgulandı

0

Facebook CEO’su Mark Zurkerberg şirketin kullanıcı verilerinin korunması ile ilgili olarak ABD senatosunda ifade verdi, ifade Türkiye saati ile 02:30 da sona erdi.

Zuckerberg komite toplantısında milyonlarca facebook kullanıcısının özel bilgilerinin Cambridge Analytica şirketi tarafından usülsüz bir şekilde kullanımından dolayı özür diledi ve bu hatayı gelecekte tekrarlamamak için çaba göstereceklerini ekledi.

Mark Zuckerberg Özür Diledi

Mark Zuckerberg ifadesinde “İnsanların birbiri ile temas etmelerini sağlarken onlara zarar verilmesinin önüne geçmek için gerekenleri yapmadığımız açık. Bunun ucu seçimlere müdahale, nefret söylemlerine ve özel verilere kadar dayanmaktadır.Kendi sorumluluğumuzda olan şirketimize gerekli olan geniş açıdan malesef bakamadık ve bu hatadan dolayı gerçekten üzgünüm. Facebook’u ben kurdum ve yönettim dolayısıyla olup bitenlerden ben sorumluyum.” şeklinde açıklama yaptı.

Mark Zuckerberg : Reklamlar İçin Verileriniz Kullanılıyor

Bir senatörün facebook üzerinde insanların birbirleri üzerinden yapılan paylaşımlarda çıkan reklam bombardımanının neden önüne geçmedikleri şeklinde soru sordu. Mark Zuckerberg bu soru üzerine size gelen reklamların bilgilerinizi kullanarak size reklam geri dönüşümünde bulunmasını istemiyorsanız 3.şahıslar ile ilgili bilgiler bölümünü facebook üzerinden kapatmanız gerekiyor, kullanıcılardan şirkete geri dönüşün ise reklamların olmaması değil ilgilendikleri alan ile ilgili reklamların gösterilmesi isteniyor şeklinde cevap verdi.

Sorgulamada şu diyalog oldukça ilgi gördü;

Senatör Whip Durbin: “Sayın Zuckerberg, dün gece kaldığınız otelin adını bizimle paylaşır mısınız?”
Mark Zuckerberg: “Hayır.” (gülerek)
Senatör Whip Durbin: “Bu hafta içerisinde biriyle mesajlaştıysanız, mesajlaştığınız kişi veya kişilerin isimlerini bizimle paylaşır mısınız?”
Mark Zuckerberg: “Hayır sayın senatör. Büyük ihtimalle burada herkese açık bir şekilde paylaşmamayı tercih ederim.”
Senatör Whip Durbin: “Sanırım her şey bundan ibaret, gizlilik hakkınız.

Cambridge Analytica şirketinin sosyal medyadaki verilen kullanılması ile ilgili soruşturması halen devam ediyor.

Mark Zuckerberg ifade vermeye 11.04.2018 de ABD saatine göre 09:45 de devam edecek.

Mark Zuckerberg İfadesi Canlı Yayın

Aşağıdaki youtube videosundan canlı yayını izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here