Mavi Ekran Hatası Sebebi ve Çözümü

2

Mavi ekran hatası genellikle Windows XP kullanıcılarında rastlanan ancak Windows 7 kullanıcılarının ve üzeri sistemlerdeki kullanıcıların da görebildiği problemler arasında yer almaktadır. Yine mavi ekran hatası alınan bir bilgisayar çöktü anlamına gelmemektedir. Bu bilgisayar hala onarılabilir ve sorunun kaynağı tespit edilerek eski işlevine tekrar geri getirilebilmektedir. Günümüzde maalesef bilgisayar kullanıcıları mavi ekran hatası oluştuğu zaman bilgisayarlarının çökeceğini zannetmektedirler. Mavi ekran hatasının oluşmasında birçok etken olabiliyorken yine de bir etken de olabilmektedir. Ancak sorunun çözümü için bütün bu faktörlerin incelenmesi ve bunlara yönelik adımların uygulanması gerekmektedir.

Mavi Ekran Hatasının Nedenleri

Yine mavi ekran hatasının sebebine gelirsek sisteminizde bulunan sürücüler de uyumsuzluklar oluşabilmektedir, sisteminize virüs girmiş olabilir, en son yüklediğiniz bir yazılım da bu hatanın alınmasına neden olabilir. Bu hata ile ilk karşılaştığınızda sisteminizi güvenli moda almalısınız. Güvenli moda aldıktan sonra sistem geri yükleme aracını kullanarak sisteminizi eskiden çalıştığı bir noktaya geri yüklemeyi deneyin. Geri yükleme işlemi de bittikten sonra büyük ihtimalle sorununuz düzelmiş olacaktır. Eğer ki sorun hala devam ediyorsa yine sisteminizi güvenli moda alarak ekran kartı, ses kartı gibi sürücüleri kaldırın ve tekrar kurun. Tekrar kurma aşamasında da internetten en güncel versiyonlarını kullanmanızda fayda var. Eğer sorun hala devam ediyorsa yine sisteminizi güvenli moda alarak bir virüs taraması başlatmalısınız.

Virüs Taraması Yapın

Sorun devam ediyorsa virüs araması yapmanız sisteminizdeki bütün vrüsleri temizleyecektir. Bunun için de Combofix yazılımını tercih edebilirsiniz. Combofix yazılımı ile bilgisayarınızda bulunan birçok virüsten kurtulmanız oldukça kolaydır. Bu yazılımı çalıştırarak ilk 10 dakika kendini güncellemesini bekleyin ve güncelleme işlemi bittikten sonra da sisteminizdeki virüsleri temizlemeye başlayacaktır. Temizleme sonrasında size bir rapor sunar ve bu raporda da sisteminizden temizlediği bütün virüslerin isimlerini görebilirsiniz. Yine bu virüslerin ışığında bilgisayarınızı tekrar başlattığınızda sorunun düzeldiğini fark edeceksiniz. Sonra sisteminize oldukça kaliteli bir anti virüs yazılımı kurmanız gereklidir. Yine bu yazılım olarak da Avira veya AVAST gibi kaliteli anti virüs programlarını kullanabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Bilgilendirici yazınız için çok teşekkür ederim…Sorun yaşayanların sorununu çözecektir sizin yazınız. Kaleminize sağlık…

  2. Sıklıkla yaşanılan bir soruna değinmişsiniz teşekkürler. Hatırlarım 98 2000 ME dönemi neydi arkadaş devamlı mavi ekran o kadar ki Microsoft firmasının kurucusu bile sunumda mavi ekran hatası almıştı 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here