Otomatik Park Eden Arabalar

0

Gelişen teknoloji ile birlikte artık sürücülerine park sorunu yaşatmayan yeni nesil arabalar üretilecektir. Eğitimli park görevi sayesinde araç park probleminin tarihe karışmasını sağlayan otomatik park eden arabalar 2018 bu sayede kullanıcılarına büyük kolaylık sağlayacağı öngörülmektedir. Araç içerisinde yer alan özel park etme uygulaması sayesinde aynı park etme şekli tekrar etmesi durumunda, aracın ilk olarak park etmek istediği yere yakın bir konuma gitmesi söz konusu olmaktadır.

Bu aşamadan sonrasında ise, araç içerisinde yer alan özel bir buton aktif edilerek aracın önceki süreçte öğrendiği park yerine otomatik bir şekilde giriş yapması sağlanmaktadır. Bu sayede özel park etme derdine son veren araçların içerisinde yer alan park kaydı sensörlü kamera kaydı sayesinde araçların çevresini özel bir radarlama sistemi üzerinden detaylı bir şekilde algılaması ve bu doğrultu üzerinde ilgili park alanı hakkında bilgi alması söz konusu olmaktadır. Araç içerisinde yer alan özel sensörlü kamera sistemi ve çevre algılama radar uygulaması sayesinde aracın park yapacağı ilgili çevrenin genel haritası önceden belirlenerek özel kameralı sistem belleğine kaydedilmektedir.

Hangi Arabalarda Otomatik Park Sistemi Mevcuttur

Ford araba lansmanlarından Focus, C-MAX, Kuga, Mondeo, Edge, Yeni S-MAX ve Yeni Galaxy’de otomatik park sistemi mevcuttur.

Bu sayede otomatik park edebilme özelliğine sahip olan araçların çok daha pratik bir şekilde ve sürücülerine zahmet vermeden kendini park edebilmesi söz konusu olmaktadır. Üretici firma tarafından yapılan duyuruda 2020 tarihinde seri üretime geçilmesi öngörülen otomatik park etme özelliğine sahip olan arabalar daha şimdiden başta ülkemizde olmak üzere dünyanın pekçok ülkelerinde yoğun olarak ilgi görmeye başlamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here