Oyunların Gelişimi

0

oyun 2Bilgisayarlar teknoloji ile birlikte gelişmiş ve her gelişim ile beraber yeni bir özellik kazanmıştır. Bu gelişim beraberinde bilgisayarlar ile ilgili birçok şeyin gelişmesine, değişmesine ve yeni yazılım ile donanımların üretilmesine sebep olmuştur. Yıllar önce bir bilgisayar ile ataride oynanabilen oyunlar kadar dahi kaliteli oyunlar oynanamazken günümüzde birebir gerçeği yansıtan oyunların oynanabilir olması teknolojinin ne kadar gelişmiş olduğunun kanıtıdır. Oyunların gelişimi sonucu internet ve bilgisayar arasındaki bağ da kuvvetlenmiştir. Bunun sebebi ise internet tabanlı oyunların üretiminin daha çok yapılması ve milyonlarca kişinin online oyun oynamasıdır.

Oyunların gelişimi oyuncular üzerinde de bazı etkiler yaratmıştır. Yıllar önce Super Mario ile prensesi kurtarmak için ter döken oyun severler günümüzde level atlamak için ellerinden geleni yapmaya başlamışlardır. Level atlamak deyiminin oyun severler arasında yerleşik bir anlam kazanmasıyla çok önemli bir hal alan level atlama için oyuncuların yapmayacağı şey yoktur. Örneğin; level atlamalı bilgisayar oyunlarında hile programcıkları ile çeşitli hileler yapılmakta, bazı hile kodları yazılarak level atlamaya çalışılmaktadır.  Psikolojik yönden oyunların gelişimi sonucu ortaya çıkan level atlama çabaları değerlendirildiğinde küçük yaştaki oyuncuların olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz bir sonuçtur. Oyunlarda level atlama için hile yapan küçük yaştaki oyuncular bu alışkanlıklarını gerçek hayatlarına yansıtabilecek potansiyel kişilikteki bireylerdir. Bu sebeple oyunların gelişimi bazı durumlarda olumsuzluklara sebep olabilmektedir.

Oyunların gelişimi maddi yönden de etkili olmuştur. Bilgisayar üreticileri gelişen oyunların oynanabileceği nitelikteki ürünler üreterek daha fazla satış yapmakta ve maddi kazançlarını arttırmaktadır. Tüketiciler ise bilgisayar üreticilerin ürettikleri gelişmiş nitelikteki bilgisayarları satın almaktadır. Gelişmiş bilgisayar satın almak isteyen tüketiciler maddi yönden daha fazla harcama yapmak zorunda kalmaktadır. Bilgisayar gelişimi bir yönden maddi kazanç sağlarken bir yandan da maddi kayba sebep olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here