Periscope Yayın Yasağı Resmen Başladı

0

Periscope yayın yasağı, Digiturk firmasının açtığı dava sonucunda resmen başladı. Bilindiği üzere Digiturk uzun zamandır birçok spor dalının lisansını elinde bulundurmaktaydı. İzlemek istediğiniz bir spor dalı Digiturk üzerinden yayınlanıyorsa, aylık belli bir ücret vermeniz gerekmekte. Bu ücret değişiklik gösterebilmektedir.

Periscope, internet üzerinden kullanıcıların arka veya ön kamerası ile canlı yayın yapabilmesine olanak sağlayan Android ve Ios uygulamasıdır. Bu uygulamaya ülkemizden de erişim mevcut olmakla beraber, birçok kişi bu uygulamayı kötü amaçlar için kullanmaktadır. Bahsedilen amaçlar dahilinde kullanıldığında yüksek para cezaları ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Futbol dallarınında ücretsiz şekilde yayılmasına olanak sağlayan Periscope üzerinden kaçak binlerce yayın yapılmakta ve yayıncı firma zor duruma düşmektedir. Firma içerisinde çalışan personel maaşları ve diğer gider kalemlerinin %90’ı abone üyelikler sayesinde ödenmektedir.

Periscope Yayın Yasağı Neden Var

Periscope yayın yasağı, sadece maç saatlerinde geçerli olmak üzere geçici bir tedbir durumundadır. Periscope yayın yasağı kaldırma yolu henüz yok diyebiliriz. Yasağı delip uygulama üzerinden yayın yapan kişiler binlerce lira para cezasına çarptırılacaktır. Yayını izleyen kişi sayısına göre cezada değişiklik söz konusu olabilir. Periscope üzerinden herhangi bir maç yayını ortalama 10 – 20 bin kişi izlemektedir. Bu kadar kişinin Digiturk yayın hakkı satın almak yerine, kaçak olarak izlemesi firmayı zor duruma düşürmektedir.

Periscope Yayın Yasağı Geçici mi?

Periscope yayın yasağı geçici olarak uygulanmaktadır. Yetkililer her ne kadar bu yasağa uygun şekilde alt yapıyı hazırlamış olsa da, mutlaka bir süre sonra yasak delinebilecektir. Ayrıca canlı yayın yapmaya yarayan uygulamalar arasında milyonlarca kullanıcısı olan Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya araçları da gelmektedir. Periscope engellendi takdirde maç yayınlarına bu sosyal medya araçlarından rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Ucuz yoldan Digiturk almak için sezon öncesi kampanyaları takip edebilir ve avantajlı fiyatlara sahip olabilirsiniz. Sezon öncesi fiyatlar ortalama %40 – %50 daha ucuz olabilmektedir. Doğru paketi seçmek için detaylı olarak paketleri inceleyebilirsiniz. Paket fiyatları dolar kuru ve o an ki değişkenlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here