Programlama Dilleri Nelerdir Alt, Orta ve Üst Seviye Programlama Dilleri

0

Programlama konusunda kullanılan programlar bilgisayara komutlar vermektedir ve bilgisayarın daha hızlı bir şekilde çalışmasına olanak sağlamaktadır. Günümüzde 2500’den fazla programlama dili mevcuttur. Bu programlama dilleri bilgisayarın olmazsa olmazlarından biridir. Bilgisayarların temelini sağlayan programlama dilleri seviyeler şeklinde ayrılmıştır. Programlama dilleri 3 ana başlık altında incelenmektedir. Bunlar; alt, orta ve üst seviye programlama dilleridir.

Alt Seviye Programlama Dili:

Karışık olan programları yazmak için Assembly programlama dili kullanılmaktadır. Karışık olan programları alfabetik sırayla dizerek çözümlemeyi sağlar. İlaveten sayısal olarak da, dizme yeteneğine sahip olan bu programlama dili, günümüzde fazla kullanılmamaktadır. Bu programlama dilinin asıl amacı karmaşıklıkları ortadan kaldırmak ve daha hızlı iş yapmaktır. Bu programla dilinin en büyük amacı kısa zaman içinde çok fazla iş yapmaktır.

Orta Seviye Programlama Dili:

Günümüzde en çok C programlama dili kullanılmaktadır. Ayrıca Microsoft ve birçok yapılanması bu programlama diliyle yapılmıştır. C programlama dili sayesinde birçok ağır ve orta programlamalar yapıla bilinmektedir.

Üst Seviye Programlama Dili:

Bir çok kişi tarafından kullanılmakta olan Basic’in kullanımı son derece kolaydır. Nesne ve görsellere sahip olan bu programlama dili yeni öğrenmeye başlayanlar için son derece idealdir. Windows’un bir çok bölümü Visual Basic ile yapılmıştır. Bu programlama dili üst seviye nesne tabanlı programlama dilidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here