Protein Tozunun Sağlığa Etkisi

0

protein-tozunun-saglik-etkisiProtein tozu, özellikle sporcular tarafından kullanılmakta olan ek besin maddesi olarak görülebilir. Özellikle sporcuların kas gelişimlerine olumlu yönde etki sağlayan protein tozu dünyadaki pek çok sporcu tarafından kullanılmaktadır. Ancak protein tozu; hem kas kaybına sebep olabilecek çeşitli hastalıklarda hem de kanser hastalarında da protein beslenme desteği sağlamak amacı ile de kullanılabilmektedir.

Özellikle sporcular tarafından kullanılmakta olan protein tuzları, antrenman sonrasında yorgun düşen kasların kendini toparlaması ve protein ihtiyacının karşılanabilmesi için tercih sebebi oluyor. Protein tozu kullanımında aşırıya kaçmak zararlı olur. Bu nedenle kullanımında aşırıya kaçılmaması ilk dikkat edilmesi gereken noktadır. Özellikle sporcuların hemen bu ürünü kullanarak kas yapmak istemesi olumsuz sonuçlar verebilir. Spor yapmaya başladıktan 4 ay sonrasında protein kullanımı önerilmektedir. Kullanım miktarı kişinin günlük protein ihtiyacına farklı oranlar gösterebileceği de unutulmamalıdır. Kas gelişimi için özellikle faydası bulunan protein tozunun doğru kullanımlarda kesinlikle yan etkisi bulunmasa da aşırı kullanım yada yanlış kullanım nedeni ile mide ve bağırsaklarda yan etkisi görülebilir. Kusma, karın ağrısı, gaz, ishal gibi problem bu durumlarda görülebilir. Hatta daha ileri seviyede aşırı protein tozu vücudun kalsiyum oranını düşüreceğinden kemik erimesi gibi kötü durumun oluşmasını sağlayabilir. Aşırı protein yüklemesi böbreklerde taş oluşumuna ve karaciğerlerde problemlere sebep de olabilir. Kısacası protein tozu kullanım miktarı kesinlikle uzman eşliğinde belirlenmelidir. Bu kullanım oranı genel olarak kişinin kilo miktarının iki katı gram olarak verilir. Örnek vermek gerekirse 80 kilo birinin 160 gram protein tozu kullanması şeklinde öngörülmektedir.  Ancak unutulmaması gerek şey bu oran düzenli spor yapan biri için verilmiştir.

Protein tozu sporcuların antrenman sonrasında kullanması gereken bir yardımcıdır. Antrenman sonrasında doğru miktarlar ile kullanıldığında kesinlikle yan etkileri bulunmaz. Ancak aşırı kullanım sıkıntılara sebep olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here