QLED teknolojisi ve Çalışma Prensibi Nedir?

0

Teknolojide son yıllarda pek çok ve hızlı bir şekilde gelişmeler devam ediyor. Televizyon teknolojisindeki gelişmeler de b u doğrultuda hızla ilerlemekte. Televizyonlarda panel bakımından son nokta QLED teknolojisi olarak gösteriliyor.

Samsung tarafından geliştirilen ve tam adı Quantum Dot Light Emitting Diode olan bu QLED teknoloisi ile önceki modellerde karşılaşılan problemler büyük oranda çözüme ulaşıyor.

Samsung’un 2017 yılında piyasaya sürdüğü QLED teknolojisi, Quantum Dot yönteminden daha gelişmiş bir yöntemini sunuyor. Daha önceki televizyon modellerinde kuantum noktaları LED ekranın arka ışıklandırmasından gelen ışık ile renklendirme yaparken QLED teknolojisi kullanılan televizyonlardaki kuantum noktaları daha farklı bir prensiple çalışmakta. QLED televizyonlardaki kuantum noktalarının içinde bulunan özel bir alaşım sayesinde televizyona güç geldiğinde bu noktalar kendi ışığını yayacak şekilde devreye giriyor.

Bu kendi ışıklarını yayan kuantum noktaları sayesinde görüntü daha parlak bir şekilde yansıyor ve bu noktaların her birinin tek tek kapanması sayesinde daha derin siyahlıklar görüntülenebiliyor. Samsung’un yeni QLED teknolojisi ile üretilmiş televizyonları 1500-2000 nit parlaklık değeri verebiliyor.

OLED panellerin iddialı olduğu konulardan olan konsantrasyon ve renklerin doğruluğu konusunda da QLED teknolojisi oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Tümüyle açılıp kapanabilme özelliği bulunan kuantum noktaları ile OLED ile benzer bir yapıya sahip QLED paneller sonsuz kontrast oranına yakın sonuçlar verebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here