Sality Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

0

Virüsler bilgisayarlarımızda en çok karşılaştığımız sorunlardandırlar. Bilgisayarımıza bulaşan bir çeşit virüs sistemimizdeki bütün dosyaları etkileyerek çalışamaz hale getirebilir. Tabi ki bu virüsün çeşidine ve türevine bağlı olarak da değişim göstermektedir. Genellikle virüsler sisteminizde çalışıyorken bazı amaçları hedeflerler. Mesela reklam virüsleri sisteminizde bulunan bütün yazılımlara zarar vermeyerek tarayıcınıza bulaşırlar ve tarayıcınız içerisinde yaptıkları işlem size sürekli olarak reklamlar çıkartarak bu reklamlara zorla tıklamanızı sağlamaktır. Yine Truva atı virüsleri de bilgisayarınızda arka planda sorunsuz bir şekilde çalışarak yine arka plan içerisinde gizlice kötü niyetli kişilere hakkınızdaki bütün bilgileri servis etmeyi hedeflerler.

Sality Virüsü Nasıl Çalışır

Bunlara ek olarak stealer, keylogger gibi virüs çeşitleri vardır ve keylogger virüsleri de sisteminizdeki klavyeden girdiğiniz tuşları kayıt ederek genellikle mail veya FTP aracılığı ile kötü niyetli kişilere aktarırlar. İşte bütün bunlara ek olarak birde solucan virüsleri vardır ve bunlar autorun mantığında çalışırlar. Yine Sality virüsü solucan virüslerine bir örnektir. Özellikle de Windows XP sistemlerde çalışan bu virüs sisteminize ilk girdiği andan itibaren bütün dosyalarınıza yapışarak kendisini kopyalar. Artık silinmesi neredeyse imkansız bir hal alır. Bununla da kalmaz ve sisteminizde sürekli olarak çeşitli hatalar oluşturur bazen de eğer düşük donanımsal özelliklere sahip bir işletim sisteminiz var ise kasmalar, donmalar yaşayabilirsiniz ve bilgisayarınız çökebilir.

Sality Virüsünü Silme İşlemi

Bütün bunların ışığında sisteminizde yaşadığınız bu problemlere ek olarak genel hatları ile ele alırsak sality virüsünden kurtulabilmeniz için yapabileceğiniz profesyonel olarak ilk adım Sality Remover tarzı yazılımları indirmeniz ve kullanmanız olacaktır. Bu sality remover yazılımları verilerinize zarar vermeden sality virüsünü yapıştığı yerden silmektedir. Eğer ki anti virüs programları ile bu virüsü silmeye çalışırsanız sağlam olan verilerinizde silinir. Yani hard diskiniz içerisinde bulunan bütün verileriniz silinmektedir işte bu problemi yaşamanız adına yapmanız gereken işlem bir Sality Remover yazılımını edinmek ve sisteminizi güvenli moda alarak başlatmak olacaktır. Güvenli mod beraberinde hiçbir virüs aktif olamaz ve virüs silme yazılımları rahatlıkla görevlerini yerine getirebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here