Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir

0

Şeker hastalığı 2 türdedir

1 – Tip 1 Diyabet

2 –  Tip 2 Diyabet

Tip 1 Diyabet; Kişinin İnsüline bağımlı olarak yaşamsal fonksiyonlarını sürdürmesidir.  Genellikle çocukluk çağında başlar, vücut insülin salgılanmaz bu yüzden dışardan takviye gerekir.

Tip 2 Diyabet; Tip 2 diyabet, insüline bağımlı değildir. Vücut, insülin üretir fakat insülin reseptörleri bozuktur,  glikoz hücrelere giremez. Böylelikle kanda yağ kalır ve aniden kan şekeri yükselir. Tip 2 diyabet, tansiyon ve obeziteye bağlı olarak da gelişir.

Normal Kan Şekeri Değerleri Kaç Olmalı?

Sağlıklı bir kişinin açlık kan şekeri 70-100 mg/dl civarındadır. Kan şekeri sabahları aç karnına ölçülmelidir. Yemekten 2 saat sonra ise tokluk şekerine bakılabilir. Tokluk kan şekeri 100-140 mg/dl civarında olmalıdır.

Tip 1 Diyabet,  bireylere aileden yadigar olarak kalır ve genetiktir. Büyükleri şeker hastası olanlar, aşırı kilolular, göbek simitlerine sahip olan kişiler, hareketsiz bir yaşam tarzı sürenler, yüksek tansiyonu olanlar tehlike altındadır.

Şeker Hastalığı Belirtileri

1 – Sık sık idrara çıkma,

2 –  Aşırı susama,

3 – Açlık hissetme ve Doyamama,

4 –  Ağızda kötü aseton kokusu,

5 – Gözlerde Kızarıklık,

6 –  Asabiyet ve sinirlilik hali,

7 – Yaraların geç iyileşmesi,

8 –  Cildin kuru ve kaşıntılı olması,

9 – Uzun açlıklarda el ayak titremesi- soğuk ter boşalması,

10 -Çok yemek tüketilmesine rağmen zayıflık ve halsizlik, bulanık görmek

Şeker Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Diyabet hastaları mutlaka ideal kiloda kalmalıdır. Çünkü kilo fazlalıkları olduğunda kan şekeri dengesini sağlamak zorlaşabilir. Şeker hastaları, glisemik indeksi yüksek olan kan şekerini yükseltecek besinlerle beslenmemelidir.  Yoğurt ve ayran gibi gıdalar, yumurta, bol sebze tüketimi şeker hastalarına önerilen diyabet yiyecek listelerinde bol bol yer almaktadır.

Kaynak : https://www.saglikkenti.net/seker-hastaligi-belirtileri-nelerdir.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here