“Selfie” Nedir ve Yerine Ne Kullanılabilir?

2

oscar-selfieOscar töreni ile başlayan Selfie çılgınlığı tüm dünyada devam ediyor. Hatta ülkemizde yeni bir tartışma var. Çünkü Türk Dil Kurumu (TDK), “Selfie” kelimesinin yerine geçecek Türkçe karşılığını bulmaya çalışıyor. Aslında tüm dünyanın kabul ettiği pek çok kelime sadece ülkemizde değil diğer ülkelerde de orijinal halleri ile kabul görüp kullanılıyor ve kimse de anlamakta zorlanmıyor. Ancak TDK, bu haliyle Selfie ifadesi yerine geçebilecek kelime veya kelime grubunu bulmakta kararlı görünüyor.

Türk Dil Kurumu, ülkemizde kullanılmakta olan kelimelerin anlamlarını ve kabul gören yabancı kelimelerin yerine geçebilecek kelimeleri belirleyen başlıca kurum olarak biliniyor. Şimdi ki ilgi alanı ise “Selfie” kelimesi. Tüm dünyada hemen hemen her yaş gurubu tarafından bilinen ve kullanılan selfie kelimesi için Türkçe karşılığın ne olacağı da merakla bekleniyor. Selfie kelimesi için TDK’na binden fazla önerinin geldiğini TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin’in yaptığı açıklamalarla öğreniyoruz. TDK Başkanı, açıklamalarında yabancı dilden gelen kelimeler için dilimizdeki karşılığını belirlemek için ortak kanıya ulaşabilmek için herkesin görüşlerine ve önerilerine ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Görüşleri TDK’ya bildirebilmek için üç farklı yoldan biri tercih edilebiliyor. Bunlardan biri klasik telefon ile arayarak öneride bulunmak. Diğeri ise mail ile önerilerinizi TDK’ya ulaştırmak. Diğer bir yol ise sosyal ağlardan Facebook üzerinde bulunan TDK sayfası üzerinden görüşünüzü iletmek. Selfie için önerilerinizi [email protected] mail adresine gönderebilirsiniz. TDK Başkanı Kaçalin’in açıklamalarından şu beş kelimenin şu ana kadar “selfie” kelimesi önerileri içinde öne çıktığı belirtiliyor: Özçekim, Kendiçekim, Görçek, Kendinçek, Bakçek. Bu kelimelerden hangisinin kabul göreceği ise daha sonradan açıklanacak.

İngilizce kelimelerin yerine Türkçe karşılıklarını kullanmak her zaman istenen sonuçları vermeyebilir. Ancak TDK bir karşılık bulmak için sizin fikirlerinizi de bekliyor. Acaba “Selfie” için karşılık sizce ne olmalı ?

2 YORUMLAR

  1. Valla ben bu selfie çılgınlığından bıktım adım attığımız yerde insanlar suratlarını biraraya getirip fotoğraf çekiliyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here