Seracılık ve Sera Soğutma Yöntemleri

1

Özellikle sıcak iklime sahip bölgelerde seracılık yapanların çok fazla titizlikle üzerinde durması gereken bir durum olan sera soğutma sistemleri; işletmecinin seranın büyüklüğüne göre ve ürünün cinsine göre iyi analiz sağlayarak kurması gerekir.

Sera soğutma yöntemlerinde ve uygulamalarında gölgelendirme, perdeleme ve su buharı ile soğutma gerçekleştirilir.

Gölgelendirme ile soğutma; güneş ışınlarının seranın üzerine gelmesini önleyecek şekilde uygulanan bir yöntemdir. Sadece ışığın girme sürecinde yapılması gerekir ve P oranında bir soğutma olur. Modern sera ısı perdeleri ile doğru gölgeleme ve ideal iklimlendirme yapısı oluşturabilir.

Su buharı ile soğutmada ise yağmurlama, makineli soğutma, ıslatılmış yastık ile soğutma ve su şelalesi ile soğutma sıcakla soğuğun buharlaşma sağlayarak sera ortamının ısısının düşmesini sağlamasının amaçlayan bir yöntemdir. Her iki yöntem de sıcak mevsimde iklimleme kontrolüne ve sera iklimlendirme sistemleri kapsamında ürün ömrüne büyük katkı sağlar.

Firmamız bütün sera soğutma uygulamalarını sunmaktadır. Otomatik sera havalandırma kapakları, sera gölgeleme – perdeleme, sera sulama ve farklı yöntemler için bizlerle iletişime geçiniz

1 YORUM

  1. Sera ve Sera soğutma hakkında bilgim azdı ufak tefek tarim ile uğraştığım için bu konu bana oldukça faydası olacaktır bilgilendirme için teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here