SLS Teknolojisi Nedir?

0

Selective Lazer Sintering (SLS) teknolojisi, 3 boyutlu baskı teknolojisidir. 3 boyutlu baskı teknolojileri arasında tırnaklı ve geçmeli yapı gerektiren alanlarda en başarılı olan tekniklerden biridir. Lazer sinterleme işlemi 3 boyutlu imalat teknolojisinde toz halinde bir ham madde kullanılır. Genellikle naylon ve polyamid malzemelerdir. Lazer ışınları sayesinde toz halindeki malzeme sinterlenir ve üretim başlar.

SLS teknolojisi, metal 3 boyutlu baskı tekniği olan DMLS tekniğine benzer bir şekilde çalışır. 1980’li yılların ortalarında Texas Üniversitesi’nde keşfedilen ve patentlenen bu teknolojisi son olarak teknolojinin bulucuları tarafından kurulan DTM şirketi tarafından en büyük rakipleri olan 3D Systems firması tarafından 2001 yılında satın alınmıştır.

SLS 3D Baskı Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

SLS teknolojilerinde farklı ham madde seçenekleri olması, kullanıcıların daha esnek hareket edebilme imkanı sağlar. Kullanılan maddeler arasında polyamid, karbon alaşımlı polyamid, cam katkılı polyamid ve alüminyum alaşımlı polyamid gibi maddeler yer alır.

Aynı anda birden fazla üretimin yapılması SLS teknolojisinin en önemli avantajları arasındadır. Bu avantaj parça başına düşen maliyetin optimum düzeye gelmesini sağlar.  Destek yapılarına ihtiyaç duymamaları 3D modeller üzerinde montaj yapmadan iç içe geçmiş hareketli parçaların kullanılabilmesini de sağlar.

Hızlı, ekonomik, kompleks parçaların üretimi için uygun, dayanıklı ve işlevsel parçalar üretilebilen SLS teknolojisi aynı zamanda kullanıcılara tasarım alanında da özgürlük sunar.

SLS Teknolojisinin Uygulama Alanları Nelerdir?

Dayanıklı ve işlevsel özelliklere sahip prototipler üretilmesi gereken durumlar, fonksiyonel parçalara duyulan ihtiyaç ve son kullanıcı ürünleri gibi alanlarda SLS teknolojisi sık sık tercih edilir. Bu tür durumlar ile birlikte menteşe, tırnak, klips gibi hareketleri mekanizmalara sahip olan modeller için de SLS teknolojisi kullanılır.

Elektronik sektöründe ihtiyaç duyulabilecek olan priz ve sigorta anahtarı gibi tırnaklı modellerin prototiplerinin üretilmesinde de SLS teknolojisi ön plana çıkar. Ambalaj sektörü SLS teknolojisinin kullanıldığı bir diğer alandır. Bu sektörde ihtiyaç duyulan peynir kapları, yoğurt kapları gibi modellerin prototipleri de SLS teknolojisinin uygulama alanları arasındadır.

Otomotiv sektöründe de kendisine büyük bir yer bulan SLS teknolojisi araçların boru bağlantı ve klemens gibi esnemesi gereken tırnaklı yapılarını içeren modellerin prototiplerinde kullanılır.

SLS teknolojisi ile ilgili +90 firması tarafından hazırlanan ufak rehbere göz atarak bu teknolojisi hakkında detaylı bilgiye sizler de ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here