Sms Sonundaki Kodlar Ne Anlama Gelir

0

İşletmeler, varlığını sürdürmek, ürünlerini-hizmetlerini tanıtmak, müşteri sayısını arttırmak için reklama başvurmak zorundadırlar. Sms reklamcılığı, günümüzde işletmelerin en sık başvurduğu reklam yöntemlerinden birisidir. Bu mesajları engellemek ek programlar kullanmadan mümkün olmadığı için, telefonlarımızın sms hafızaları reklam mesajları ile dolup taşmaktadır.

Hafızalarımızı doldurup taşıran bu smsler arasında, işimize yarayanı bulmak ya da mesajların güvenilirliğini anlamak her zaman çok kolay değildir, ki sms ile dolandırılan binlerce insanın oluşu bunu kanıtlar niteliktedir. Bize atılan her sms her hangi bir süzgeçten geçmeden, doğrudan telefonumuza ulaşabildiği için tanımadığımız numaralar ile algımız yönetilmeye çalışılmaktadır.

Fakat son zamanlarda telefonumuza gelen reklam mesajlarının sonunda, (B) ile başlayan, dört haneli, “B001-B002-B003” gibi kodlar yer almaktadır. Bu kodların konması, BTK(Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından 11 Aralık 2016’dan itibaren zorunlu kılınmıştır.

Bu Kodlar Bize Ne Anlatıyor?

Aralık 2016’dan itibaren reklam smslerinin sonunda yer alan bu kodlar, kimliksiz göndericiler tarafından gelen smslerin, gönderici kimliklerini öğrenmemize imkan sağlıyor.

Yani artık her işletmenin bir kodu var, ve biz o kod sayesinde smslerin gönderildiği işletmeleri kesin bir şekilde öğrenebiliyoruz. Mesajlarımızın sonunda en sık gördüğümüz kodlar ve işletmeleri şunlardır:

B001: AVEA İletişim Hizmetleri A.Ş.

B002: TURKCELL İletişim Hizmetleri A.Ş.

B003: Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.

Tüm kodların listesine https://www.btk.gov.tr/nts/BXXX.pdf  adresinden ulaşabilirsiniz.

Peki Bu Kodları Bilmek Ne İşimize Yarayacak?

Sms almak istemediğimiz işletmeleri engellemek, önceden çok mümkün olmasa da artık bu kodlar sayesinde mümkün. Engellemek istediğimiz işletmenin kodunu, telefonumuzun sms engelleme özelliği ile, engelli numaralar listesine ekleyerek, istemediğimiz smsleri almaktan kurtulabiliriz.

Ayrıca izinsiz, istemediğimiz smsleri atan şirketleri kodlar yardımıyla tespit edip, şikayet işlemlerinde bulunabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here