Şok Diyet Zararlı Mı?

0

Günümüzde karşımıza oldukça çıkmakta olan şok diyet zayıflamak isteyen özellikle bayanlar tarafından oldukça tekrarlanmakta olup sık sık diyet listeleri tercih edilmektedir.

Zayıflamak amacıyla yapılan kısa vadeli şok diyet zayıflama garantisi sunan aslında oldukça büyük bir tehlike teşkil ediyor.

Şok Diyet Zararları Nelerdir?

  • Yapılmakta olan şok diyet sayesinde birçok zarar günümüzde meydana gelmekte olan başlayacağız zararlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi ise hızlı kilo vermenize rağmen bu diyeti bıraktınız zaman kilolarınızı daha fazlasını alma ihtimali oldukça yüksektir. Bundan dolayı karaciğer ve kaslar da birçok olumsuzluk meydana gelir bunun yanı sıra enerji kaybı üstü kaybı gerçekleşmektedir. Vücut enerji kaybederken su kaybeder bundan dolayı da kilo vermiş görürseniz de birkaç gün sonra tekrar kilo almış olacaksınız.
  • Şok diyet Karaciğer yağlanmasına neden olur, şok diyet yaparken kilo verirsiniz fakat karaciğerdeki glikojen depoları da oldukça azalış göstermektedir beslenme şekliniz düzenine girdiğinde karaciğer çok fazla kendini yorar ve yenilemede eğer diyet yapıyor iseniz karaciğeriniz buna dayanamayıp yağlanır.
  • Metabolizma hızınız oldukça yavaşlar. Eğer şok diyet yapıyor iseniz günde 1700 kalori civarı almaya alışkın olan bir bünye şok diyet durumunda meteoroloji bir olaya hızını yavaşlatır. Böylece kalori azalır metabolizma hızı yavaşladı takdirde ise kilo vermek çok tehlikeli olabilmektedir. Bundan dolayı şok diyetler metabolizma açısından oldukça zararlıdır.
  • Daha fazla yağ meydana gelir. Şok diyet uygularken yağ oranına fazla yağ oluşmaktadır. Bundan dolayı genel anlamda şok diyetler de kas kütlesinde bir birçok azalma görülür şok diyet genellikle büyüyen küçülen dokuları tarif ederek damarları daha hiç hariç etmektedir. Bundan dolayı kalp hastalıkları da oldukça sık meydana gelir.
  • Ruhsal anlamda birçok sorun yaratır, fiziksel anlamda yarattığı zararlar yanı sıra ruhsal anlamda doğudaki sorun yaratmaktadır. Vücut şok diyet sonucu girerse halsizlik oluştur ve bu halsizlikle sonucunda ise günlük işlerde yavaşlama sinirlilik ve benzeri birçok olay karşı karşıya gelir. Bunun sebebiyle hormonlar gıdalardan gelen yağ az depolanmaktadır. Böylelikle karbonhidrat gibi durumlarda alınamaz ve vitamin alma da kısıtlı konular ortaya çıkar. Yani bu durumda ciddi hastalıklara neden olabilir. Sağlığımızı düşünüyor ve kendinizi korumak istiyorsanız uzun süreli sağlıklı kilo verme yöntemleri uygulamasıdır. Aksi takdirde sizin için oldukça büyük sorumluluklar meydana gelebilir. Günümüzde meydana gelen diyet şok diyetler mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konudur aksi takdir de çok büyük durumlar meydana gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here