Sosyal Medya Fenomenleri Vergi Verecek

4

Maliye Bakanı Naci Ağbal İnternet üzerinden satış yapan e-ticaret ve sosyal medya üzerinden herhangi bir şekilde kazanç elde edenler için değerlendirmelerde bulundu ve vergi kanunlarında bunlarla ilgili herhangi bir boşluğun bulunmadığını ifade ederek, bu işi yapan herkes vergisini ödemeli şeklinde sözlerine devam etti.

Ağbal, “İster gerçek isterse sanal ortamda ticaret yapın, bugünkü kanunlarımıza göre vergi vermek zorundasınız. Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek twitler atıp oradan gelir elde etsin, bunlar eğer devamlılık arz ediyorsa ortada bir kazanç var demektir ve verginin ödenmesi gerekir. Vergi kanunlarımızda hiçbir boşluk yok, bunun adına ‘internet fenomeni’ deyin, ne derseniz deyin, ‘Bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum’ diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek” dedi.

Kazanç Doğuran Faaliyetler Yürüten Vergisini Verecek

Ağbal, “Kim olursa olsun, kazanç doğuran faaliyetleri bu ortamda yürütenlerin hepsi ya kendiliğinden gelip vergi dairesine başvurup mükellef olacak ya da onları biz tespit edeceğiz ve resen kendilerini vergi mükellefi yaparak vergiyi tarh edeceğiz, yani onlardan kazandıkları bu paranın vergisi isteyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Youtube, İnstagram ve Twitter gibi sosyal mecralardan gelir elde eden bir çok sosyal medya fenomeni olduğunu ifade eden Ağbal, “Vergi kanunlarına göre vergi mükellefi olmanın yaşı yok. Dolayısıyla hangi yaşta olursa olsun, 18 yaşın altındaysa kanuni temsilcisi onun adına beyanname verecek. Nereden kazanırsan kazan, ister internetten video yayınlayarak ister yine sanal ortamda mal veya hizmet satarak kazan, hepsinde vergi var.” dedi.

Ülkemizdeki takipçi sayıları oldukça yüksek olan sosyal medya fenomenlerinden bazıları şu şekilde;

Enes Batur 6,9 Milyon, Orkun Işıtmak 4,5 Milyon, Şeyma Subaşı 2,6 Milyon, Kerimcan Durmaz 2,5 Milyon, Aykut Elmas 2,5 Milyon, Danla Biliç 2,7 Milyon.

Youtube veya İnstagram takipçileri bulunuyor. Twitter Fenomenleri bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Bence artık bu vergi olayını abarttılar. Tamam insanlar para kazanabiliyor olabilir fakat kaç ülke sosyal medya üzerinden, daha doğrusu sosyal medya kullanıcılarından vergi alıyor ki ? Sen devletsen muhattabın kurum olmalı kişiler değil…

  2. İsanlar bir yerden bir gelir elde ediyorsa tabiki vergisini de vermeli. Vergi affı hususunun bir daha açılmamak üzere kapatılması ve bir kuruş gelir elde edenden de milyonlarca lira kazanandan da vergisi alınmalı.

  3. Harika bir haber, oturdukları yerden para kazanmanında bir bedeli olması gerekiyordu, son zamanlarda sosyal fenomenler çoğaldı artık ülkemizde sanatçıların ve mankenlerinde pek bir özelliği kalmayacak gibi geliyor bana 🙂

  4. Artık sosyal medya üzerinde yeni ünlüler çıkmaya başladı. Ve artık sosyal medya üzerinde iyi derecede ücret kazanılabiliyor, buna yönelik artık doğal olarak devlete vergi ödemeleri gerekiyor. Güzel bir düzenleme olmuş, değerli makale içeriğiniz için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here