Sosyal Medya Nedir ve Niçin Kullanılır?

1

sosyal medyaGünümüzde internet kullanımının oldukça yaygınlaşması sebebiyle, insanların anlık iletişim halinde olmasıyla oluşan sosyal medya, toplumumuzda önemli baskılar oluşturmuştur. Sosyal medya kavramı üzerinde söylenecek tek şey, insanların birbirine yardımcı olduğu, yardım aldığı bir ortam olmasıdır. Karşılıksız yapılan bu yardımlar, insanların birbirini tanımadan yaptığı iyiliklerdir. Kişiler kendi tecrübelerini başkalarına aktararak, kolay yollarla birbirleriyle iletişim kurarlar. Sosyal medya tamamen ücretsiz bir yardımlaşmadır. Toplum üzerinde, büyük etkisi olan, çok hızla yayılan bilgi deposudur. Anında çok büyük kitlelere ulaşma imkanı sağlayan hızlı bir iletişim şeklidir. İletişimi bundan hızlı yapmanız imkânsız gibidir.

Sosyal medya üzerinde paylaşılan bilgiler, katılımcıların yorumları ile her zaman yön değiştirebilir. Sosyal medya kişilerin fikirlerinin değer kazanması açısından önemlidir. Bu sayede fikirler, insan yaşamını yönlendiren konuma gelmiştir. Toplumumuzun eğitimi açısından, çağ atladığı bu dönem, sosyal medyanın yardımıyla daha hızlı gelişmiştir. Fikirlerin bu yolla iletişimi özgürce yapılabildiğinden, insanlar herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan dilediğince haberleşip, iletişimlerini sağlıyorlar.

Ülkeler arasında kullanım oranları farklı olan sosyal medya, ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Artık tüm dünyada sınırlar kaldırılmış, dileyen herkes birbiri ile iletişim kurabilir hale gelmiştir. Sosyal medya sayesinde, tüm düzenin denetlendiği bir çağda yaşamaya başladık. İnsanlar birbirini bu şekilde denetler haline geldi. Bu şekilde yapılan paylaşımda, içerik üretiminin oldukça fazla olduğu, paylaşımla şekillenen düşünce yapısının insanları etkilediği görülmüştür.

Kurulan blog siteleri, facebook, twitter gibi, sosyal medya ortamları yaratılan internet siteleri, kullanıcı alışkanlıkları ile giderek gelişmekte ve doğru bilgilerin hızla artmaya başladığı iletişim ağları olarak dikkat çekmektedir. Önümüzdeki yıllarda, daha hızlı gelişimin olacağını düşündüğümüz sosyal medya, yeni neslin iletişim şekli olarak yaygınlaşacaktır.

1 YORUM

  1. Sosyal medya insanların özgürce hareket edebildiği ve paylaşımlarda bulunabildiği internet ağıdır fakat yeni uygulama ile insanların internet üzerinden yaptığı her paylaşım her hareket izlecekmiş yazılar olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here