Sosyal Medya Uzmanının Yaptığı İşler Nelerdir

0

Bütün marka ve firmaların sosyal medyadan faydalanarak önemli ataklar yaptığı biliniyor. Buradaki asıl iş yükü sosyal medya uzmanı karşılıyor. Çünkü onların ürünü cazip kılacak çabaları ve destekleri ile kazançlar attırılabiliyor. Dolayısıyla bir sosyal medya uzmanının tek görev olduğundan bahsetmek mümkün değil. Çünkü bu iş sadece bir post paylaşımı ile bitmiyor.

Üzerinde düşünerek marka stratejileri belirleniyor. Aslında marka için “sanal ses” oluşturulmasına yönelik çaba harcıyor. Sosyal medya uzmanı kişiler başarılı gözlem yapma yeteneği ile fark yaratıyor. Çünkü sosyal medyadan ürün satın alacak kişilerin isteklerini iyice gözlemlemeli ve satışı arttıracak planlamalar yaparken buna göre hareket etmesi gerekiyor.

Uzmanın görevlerinden bahsederken de ifade edildiği gibi çok iyi bir kriz yöneticisi olmak farklı olmayı sağlıyor. Bu da müşteri şikayeti, marjinal olayların yaşanması gibi konularla karşılaşıldığında sakin ve profesyonel bir şekilde yaklaşmayı beraberinde getiriyor. Kriz sırasında kurumu ve marka ismini en düşük hasarla kurtarmak için gereken tüm çaba

yı sosyal medya uzmanları veriyor. Yine kamuoyu için gerekli bilgilendirmelerin yapılması onun görevlerindendir.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Sosyal Medya Bölümü şeklinde okuyabileceğiniz iki yıllık veya dört yıllık herhangi bir bölüm yoktur. Sadece iletişim fakültelerinin bazı bölümlerinde alt dal olarak sosyal medya bölümü bulunur. İletişim Fakülteleri bünyesinde altında hizmet veren bu bölüm sosyal medya uzmanlığı için gerekli olan bilgi birikimin ilk adımlarından biri olarak düşünülebilir.

Ayrıca sosyal medya sertifika programları bu alana yönelen kişilerin en çok tercih ettiği uzmanlaşma yöntemidir. Bu sertifika programları sayesinde sosyal medya hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yine sosyal medya uzmanı olma yolunda kitaplar okuyabilirsiniz. Günümüzde bu alanda yazılmış çok sayıda kitap vardır. Bir sertifika programının yardımcı olacağı kadar yardımı bu kitaplardan da sağlayabilirsiniz. Öncelikle Jr sosyal medya uzmanı olarak işe başlarsınız. Bu işte zaman geçirdikçe ve tecrübe edindikçe “uzman” olarak faaliyet yürütmeye ve para kazanmaya devam edebilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanlığı İçin Kitaplar

İlk olarak sosyal medya alanında set halinde tüm aşamalarıyla öğrenebileceğiniz bir ktap serini öneriyoruz. “Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Seti” Alaattin Çağıl tarafından kaleme alınmış altı kitaptan oluşan bir seri bu kitapları satın alıp okuyabilirsiniz. Tek olarak önereceğimiz kitaplar “Sosyal Medya Stratejisi” – PelinVardarlıer, “Sosyal Medya Rehberi”- Türker Elitaş editörlüğünde, “Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya”- Funda Güleç Yalçın, “Sosyal Medya Teknikleri”- Cüneyt Korkut yazarlarına ait kitaplardır.

Eğer bu alanda okuma yaparak kendinizi geliştirmek isterseniz önerdiğimiz kitapları göz atabilirsiniz. Bu şekilde notlar alarak, unuttuğunuz yerde tekrardan dönüp bakabileceğiniz elinizin altında sürekli bir kaynak bulunur. Böylece Dilediğiniz şekilde dilediğiniz kadar faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı ihtiyacınız için wroot.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here