Sosyal Medyanın Diğer Medyalardan Farkı Nedir?

0

sosyal medya 2Sosyal medya ile diğer medya alanlarının birbirine göre oldukça farklı olduğu açıkça görülebilir. Bu farklar, insanlar tarafından açıkça görülüp, benimsenmiştir. Zaten sosyal medya alanındaki gelişmeler, bu sebeple hızla artmaktadır. Sosyal medya kullanıcıları genellikle yeni nesil gençler olsa da, diğer grupların katılımı yaygınlaşmaktadır.

Sosyal medyanın yaygınlaşması, hızıyla aynı oranda olmuştur. Anlık iletilerin gönderilebilmesi, iletişimi hızlandırarak, insanların yardım almasını ve yardım etmesini sağlamıştır. Diğer medya alanlarında bu hızı yakalamak mümkün değildir. Yapılan açıklamalara anında tepki verilerek, yönlendirmenin yapılabilmesi sosyal medyanın gündemden düşmemesine, aksine daha da önemsenmesine yol açmıştır. Diğer medya alanlarına da tepki vermek mümkündür. Lakin bu tepkiler, uzun süreçler dâhilinde, belli prosedürlerin yerine gelmesine bağlıdır. Doğal olarak bu da caydırıcı etki yaratmaktadır.

Aralarındaki bir diğer fark, sosyal medya kullanıcılarının bu sistemi kullanırken herhangi bir ücret ödememesi olarak kabul edilebilir. Diğer medya alanlarında ise, bilgiye ulaşmak, belli bir ücrete tabidir. Buda diğer medya alanlarında, kullanıcı sayısını kısıtlayan bir etkendir. Durum böyle olunca, diğer medya alanlarının ulaşabildiği kişi sayısı azalmaktadır. Hiçbir zaman sosyal medya kullanıcı sayısına ulaşması mümkün değildir.

Farkların en önemlilerinden biride, diğer medya alanlarında olan, kontrol mekanizmasıdır. Sosyal medya içinde kişiler herhangi bir yaptırıma gerek duymadan dilediği gibi haberleşirler. Herhangi biri ya da kurum tarafından yaptırım söz konusu değildir. Birde kimliklerini açıklama zorunlulukları yoktur. Diğer medya alanında, bunun söz konusu bile yapılması mümkün değildir. Açıklamaları olan kişinin kimliği bellidir. Her zaman ulaşılabilir durumdadır.

Görüldüğü gibi çığ gibi yayılan sosyal medya, diğer medya türlerini az kullanılır duruma getirmiştir. Kullanım kolaylığı ve hızlı iletişim sağlaması tercih edilmesini sağlamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here