Statik IP ile Dinamik IP Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

0

Statik IP ile Dinamik IP Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

IP adresi ya da numarası bir bilgisayarın kimliğidir.  Cihazları ayırt etmeye yarayan ve internete bağlı olan cihazların birbirine bağlanması için adres niteliği taşıyan numaradır.

IP numarası internete her girdiğiniz anda cihazınıza sistem tarafından otomatik olarak verilir.  Ancak internete giren her cihaz için verilen IP adresleri, statik ve dinamik yani değişken ve sabit olarak iki türde bulunur.  Evlerde kullanılan IP adresleri genelde dinamik türdeyken firma ve şirketlerde kullanılan IP adresleri ise statik yani sabit konumdadır. Bu IP adreslerini gelin kısaca tanımlayalım.

Dinamik IP Adresi

İnternete her bağlandığınızda mevcut VPN siteleri tarafından sizlere tanınan boş IP adreslerine verilen addır. Bu IP numarası başkası tarafından ortak kullanılamaz ve hiçbir şekilde paylaşılamaz. Bu sebeple  IP sorgulama işleminde IP numaranız ile bilgisayarınıza ait tüm verilere sahip olunabilir.

Statik IP Adresi

Statik IP adresi, daha çok büyük, kurumsal firmalar tarafından tercih edilen IP türüdür. Dinamik IP’de internete her bağlandığınızda farklı IP numaralarıyla karşılaşırken statik IP’de böyle bir durum söz konusu değildir. IP numaranız her daim sabittir. Özellikle bilgisayarına uzaktan olsa dahi erişim sağlamak isteyen firmalar için bu sebeple statik IP oldukça önemlidir. Statik IP ile Dinamik IP adreslerini birbirlerinden ayıran en önemli özellik budur. Statik IP adresi ile bilgisayarınızı FTP sunucusu ve ya web server olarak kullanabilir, uzaktan masaüstü ağlantısı ile kendi bilgisayarınıza istediğiniz her alandan ulaşabilirsiniz. Bu işlerini uzaktan da halletmek isteyen yoğun iş temposuna sahip kişiler içinde son derece avantajlı bir durumdur. Statik IP numarası, Dinamik IP’deki gibi internete değil, internete bağlantı kurduğunuz modeme verilir. Özellikle, bir bilgisayara, sunucuya ya da kameralara internet üzerinden ulaşım sağlamak için statik IP kullanımı oldukça önemlidir ve bu anlamda büyük kolaylık sağlar.

Statik IP kullanım alanları; oyun sunucusu, web – alan adı hizmeti, e-posta sunucusu, uzaktan masaüstü yönetimi, FTP hizmeti, video konferans, uygulamaları şeklindedir. Statik IP adresi için ayrı bir talepte bulunmak gerekir aksi halde bilgisayarınıza otomatik olarak dinamik IP numarası verilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here