Teknoloji Neden Yavaş İlerliyor

0

İnsanoğlu yaratılışından bugüne kadar birlikte yaşamaktan çok savaşmayı tercih ederek sürekli bir mücadeleler içinde olmuştur. Ardı arkası kesilmeyen durmak bilmeyen yüzyıllarca süren, filmlere konu olan, akıllardan silinmeyecek anılarla kahramanlıklarla dolu on binlerce savaşa tanıklık etmiş bir dünyada yaşıyoruz.

Teknoloji günümüzde ne kadar hızlı gelişse de dönüp geçmişe baktığımızda iki bin yıllık teknolojinin olmadığı ve milyonlarca insanın yaşadığı toplumları görüyoruz. Aslında yavaş ilerleyen teknoloji değildi ya da geç keşfedilen bir çağ değildi. Birçok bilim insanı yıllarca çaba gösterseler de teknolojinin insanoğluna geç ulaşmasının en büyük sebebi bitmek bilmeyen savaşlardı.

Cahiliyetin Etkisinde Kalmış Toplumlar

Geçmişte birçok bilim insanının, filozofların, düşünürlerin ortaya koyduğu eserlere göz atınca farkına varıyoruz aslında teknolojiye zemin hazırlayan bilim insanlarının yaşadıkları toplumlar tarafından önü kesildiğini, eserlerine değer verilmediği ve ölüme mahkum edildiklerini biliyoruz. Yavaş ilerlemenin en büyük sorunlarından biriside insanoğlunun geçmişte ihtiyaç duyduğu en büyük şey ise teknolojiden daha çok hayatta kalmaktı aslında.

Günümüzde ki kadar rahat bir şekilde okuyabilen istediği bilgiye ulaşabilen ve yeni görüşler edinebilen insan sayısının da yetersiz olması toplumları cahilliyetin etkisinde bırakmaya zorlamıştı.

Nüfus ve İmkanların Yetersizliği

Günümüze göre geçmişte dünyamızda daha az insan vardı bunun sebebi yaşam mücadelesi içindeki insanların kendilerine ait toplumlar, devletler oluşturabilmesi için verdiği savaşlardı. Nüfusun az olduğu dünyada üretiminde, imkanlarında yetersiz olduğunu söyleyebiliriz.

Nüfusu artan ve günümüzde milyarlara ulaşan insanlar sürekli yeni imkanlara, yeni ihtiyaçlara, yeni sektörlere zemin hazırlayarak teknolojinin de hızlanmasında büyük etki yaratmışlardır. Geçmişte yavaş ilerleyen teknoloji günümüzde her dakika her saniye hızla gelişmeye ve yenilemeye devam ediyor.

Düzensizlik

Faktörlerden biriside insanların henüz dünyada dengeli ve uyumlu bir düzen kuramaması diyebiliriz. Toplumsal çatışmalar sürekli değişen toplumlar ve devletlerin içinde yaşam mücadelesi veren insanların teknolojiye yönelik bir çabaya ya da günümüzde olduğu gibi rahat yaşamaya bir çaba göstermek gibi istekleri yoktu. Hayatta kalabilmek ve düzenli yaşamak, çalışmak, üretmek geçmişteki insanlığın en büyük isteğiydi ve yaşamak için birbirleriyle çatışan insanlar günümüze kadar yavaş yavaş ilerleyen teknolojinin en büyük sebebiydi aslında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here