Teknolojinin Gelişimi ile İnsan hayatı Nasıl Etkilenmiştir?

0

teknolojiTeknoloji, toplumları daha ileriye götürmek için olması gereken bir araçtır. Özellikle 20. Yüzyılla birlikte gelişen teknoloji kişilere, her türlü konuda kolaylık sağlamış, dünyanın sınırlarını küçültmüştür. Artık her şey ulaşılabilir hale gelmiştir. İnsanlar teknolojik gelişmelerle, her türlü bilgiye ulaşabilir ve kullanabilir olmuştur.  Sadece yaşadıkları ülke ile yetinmeyip, dünyaya ve uzayın bilinmeyenlerine doğru açılmışlardır.

Bilgisayar kullanımının artması ve internetin yaygınlaşması, iletişim sorununu çözmüş ve hızlandırmıştır. Cep telefonlarının özellikle android kullanımının, kolayca yapılması ulaşılabilirliği arttırmıştır. Günümüzde her şey android özellikle telefonlarla mümkün hale gelmiştir. Banka ödemeleri, sabit ödemeler, görüntülü konuşma, fotoğraf ve ses kaydı tutma, sosyal medyaya erişim gibi tüm hizmetler elimizin altında duran olanaklardır. Ulaşımın uçaklar sebebiyle hızlanması, dilediğin zaman istediğin yerde olma olanağı sağlamıştır.

Yaşanan bu hızlı teknolojik gelişmeler, sanayi, tarım, iletişim, turizm gibi pek çok alanın yaygınlaşmasına, kolaylaşmasına, gelişmesine sebep olmuştur. İnsanlar arasında hızlı etkileşimin önünü açan bu gelişmeler, artarak devam etmektedir. Teknolojik gelişmelerin, insan yaşamına etkilerini küçümsememek gerekir. Gelişmelerin olumlu veya olumsuz etkilerini iyi irdelemeli, toplum yararına kullanım koşuluna uyulmalıdır. Bu süreç toplum koşullarının daha ileriye taşınmasına olanak sağlayacaktır.

Teknolojik gelişmenin olduğu elektronik araçlarda kullanım sıklığından ve umursamazlıktan  kaynaklanan, çevre kirliliği ekolojik dengeleri bozmuştur. Teknolojik cihazlarla yapılan işlerde, işgücüne fazla ihtiyaç duyulmaması sebebiyle, işsizlik gibi önemli bir konuyu gündeme getirmiştir. İnsanlar bir yandan bu nimetlerden faydalanıyor, diğer yandan çevre kirliliğine katkıda bulunuyor ve işsiz kalıyor. Bu tür olumsuzların acili yet derecesinde giderilmesi gerekir. Bu yapıldığı takdirde teknoloji insan hayatına olumlu etkiler sunmaya devam edecektir. Yaşadığımız dünyayı koruyamazsak, teknolojinin gelişimi faydadan öte zarar getirecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here