Teknolojinin Gelişimi Niçin Önemlidir, Teknolojinin Gelişmesinin Yararları Nelerdir?

6

teknoloji 2Teknoloji, insan hayatının gelişmesine katkıda bulunan bir araçtır. Gelişen teknoloji hayatı değiştirdiği gibi kolaylaştırmaktadır. Hangi alanda yenilikler varsa, o alanda ve diğer alanlara yansıyan, hızlı bir gelişim gözlenmektedir. Teknolojik gelişmelerin yaşandığı ulaşım, iletişim, elektronik cihazlar ve internet kullanımı, tarım, turizm, sanayi alanlarında ilerlemenin önünü açmıştır.

Ulaşım araçlarının gelişmesi, hızlı ulaşımı sağlayarak gelişmelerin hızla yayılmasına ve insanların zaman kazanmasına sebep olmuştur. İletişim alanında, mobil cihazların ve android özellikli telefonların yaygınlaşması öğrenmeyi kolaylaştırmış, zamandan tasarruf sağlamış ve tüm sektörlerde ara hizmetleri azaltmıştır. Elektronik cihazların gelişmesi, tarım, sanayi sektöründe işlerin kolayca yapılmasını, zamandan ve işgücünden tasarrufu beraberinde getirmiştir. Bu gibi sebepler, teknolojinin gelişiminin ne kadar önemli olduğunu bize yeteri kadar anlatmaktadır. Teknolojik gelişmelerin altında ezilmemek için, çevre kirliliği, işsizlik gibi sorunlara da çare bulmak gerekir. Toplumların geleceğe güvenle bakabilmeleri, devlet, vatandaş ilişkisine bağlıdır. Devlet desteği sağlanarak, bu sorunlar giderilirse, teknoloji hayatımıza değer katacaktır.

Teknolojinin gelişmesi, ülkelerin birbirine karşı üstünlük sağlamasında da önemli bir yere sahiptir. Gelişimi geri kalmış ülkeler, bu gelişmeleri yapamamış, kullanamamış ülkelerdir. Toplumları gelişmenin tadına varmamış, diğer gelişmiş ülkelere gıpta ile bakar olmuştur. Devlet desteğinin, teknolojik gelişmelere katkıda bulunması ülkenin üst sıralarda yer almasına etkendir. Bazı ülkeler uzaya gitmenin hesaplarını yaparken, bazıları insanların işsizlik sorunları, geçim problemleri ile uğraşmaktadır.

Teknolojik gelişmeler, toplumsal birlikteliğin bir sonucudur. Gelişmelerin olumlu etkileri, olumsuzlukların yanında değerlendirildiğinde ön plana çıkmaktadır. Sağlık, sanayi, tarım, turizm gibi alanların gelişmeleri, ülkelerin gelişmesinde ve dünya üzerinde söz sahibi olmalarında oldukça önemlidir. Bu gelişmeleri gerçekleştiren kişi ve kurumlar mutlaka desteklenmeli, çağa ayak uydurabilmeliyiz.

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here