Tiangong-1 Sonunda Dünyaya Düştü

0

Dünya’nın belirli bir bölümü için tehlike oluşturan ve bu tehlike alanına Türkiye’nin dahil olduğu kritik olay sonuçlandı. Tiangong-1 isimli uydunun kısa süre önce düşmesi tüm dünyada derin bir nefes alınmasına vesile oldu. Çin’in fırlatmış olduğu Tiangong-1 isimli uydunun belirli bir süre önce kontrolden çıktığı ve dünyaya çakılacağı açıklanmıştı. Çin tarafından doğrulanan bu iddialar dünya genelinde büyük bir yankı uyandırmıştı. Belirlenen rotayı terk eden uydunun kısa süre sonra dünyaya düşüş yapacağının açıklanmasının ardından düşüşün gerçekleşeceği bölgeler işaretlenmişti. Bölgelerin resmi olarak açıklanmasıyla birlikte riskli noktalar arasında Türkiye’nin de yer aldığı gözlemlendi. Özellikle Türkiye’nin tamamının yer alması ciddi anlamda tehlike oluşturmaya başlamıştı.

Tiangong-1 Uydusu Nereye Düştü

Toplam 8.5 ton ağırlığında olan uydunun 2 aydır nereye düşeceği konuşuluyordu. Düşecek olan uydunun deniz üzerinde seken taş etkisi yaratacağı ve birçok noktaya zarar verebileceği iddia edilmişti. Her ne kadar bazı kaynaklar uydunun zararlı olmayacağını ifade etse bile uzmanların bu konudaki ifadeleri net olarak açıklandı. Uydunun hangi noktaya düşeceği kesin olarak bilinmiyor olduğundan düştüğü noktada büyük bir zarara yol açacağı kesinleşmiş iken 8.5 ton ağırlığındaki uydunun ne zaman atmosfere giriş yapacağı takip edilmeye başlandı. Tiangong-1 isimli uydu kısa süre önce düşüşe başladı. Atmosfere giriş yapması beklenen uydunun düşeceği nokta belirlenmeye çalışırken oluşabilecek hasarlarda göz önünde bulunduruldu.

Kısa süre önce atmosfere giriş yapan 8.5 ton ağırlığındaki Tiangong-1 isimli uydu Pasifik üzerine düşerek riskli bölgelerin rahat bir nefes almasına vesile oldu. 120 kilometre mesafeye kadar yaklaşan uydunun güneş panellerinden ayrıldığı ve kısmi olarak alev topuna dönüştüğü ifade edildi. Tiangong-1 isimli uydunun alev topuna dönüşmüş hali 80 kilometre yükseklikte iken yerçekimine yenik düştü ve suya çakıldı. Uydunun suya düşmesinin ardından inceleme yapılması için yetkili birimler yönlendirildi. Çin’e ait uydunun suya düşmesiyle birlikte ne gibi gelişmeler yaşanacağı merak edilmeye başlanırken uydunun Pasifik’e düşmesi ise oluşabilecek tehlikeli durumları ortadan kaldırmış oldu. Gelecek zamanda uydu üzerinde detaylı inceleme yapılacak olup basın aracılığıyla rapor sunulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here