Türk Kripto Para Ne Zaman Çıkacak

0

Kuşkusuz 2017 yılı ekonomide kripto para devrini açan miladi bir yıl oldu. 2018 yılında da varlığını sürdüren kripto paralar her ne kadar stabil bir grafik çizse de önemli gelişmeler yaşanan sektörlerden birisi olmuştur. Herhangi bir kurum veya kuruluşa bağlı olmayan bağımsız ve sanal para birimlerinin popülaritesi her geçen gün artış görmektedir. Türkiye’nin de sektöre bakış açısı bir hayli değişmiştir. Ekonomi alanında etkin rol oynayan Türkiye’nin kripto para sektöründe de etkin olmak istemesi farklı fikirleri ortaya çıkarmıştır. İlk yerli ve milli olan kripto para projesi vatandaşlar tarafından büyük ilgi görmüştür. Özellikle yatırımcılar kripto para ile ilgili net bilgiler istemektedir. NeXpara ismi verilen yerli ve milli kripto para biriminin yakın zamanda aktif olarak satışa sunulacağı ve farklı bir amaçla varlığını sürdüreceği vurgulanmıştır. Çevre alanında kullanılacağı ifade edilen para birimi ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor.

NeXpara Ne Zaman Çıkış Yapacak?

Yerli ve milli kripto para birimi NeXpara BDDK tarafından lisanslı olarak üretilecektir. BDDK’nın üreteceği para 1 Mart ve 31 Mart tarihlerinde halka arz edilmiştir. İlk etapta 80 bin adet üretileceği açıklanan kripto para biriminin tanesinin 1 TL’den satılacağı teyit edildi. Yani 1 NeXpara 1 TL olarak ücretlendirilmiştir. Fakat bu ücretlendirme politikası halka arz süreci için geçerli olduğundan şuan farklı fiyattan satışa sunulmaya devam edilmektedir. NeXpara yatırımı yapmak isteyenlerin Türkiye’de hesabının bulunması şartı vardır. Bu nedenle milli para birimi ile ilgili yatırım yapmayı düşünenlerin bu şartı göz önünde bulundurması gerekir. Aksi takdirde yatırım yapılamaz.

NeXpara ile ilgili gelen ilginç bilgilerden bir diğeri ise ATM kartı olacağı yönündedir. Bilindiği üzere sanal para birimleri ATM kartı sunmamaktadır. Ancak NeXpara bu yönde yaratıcı bir fikir ile ortaya çıkmaktadır. Türkiye’nin bu konudaki atılımının diğer para birimleri etkileyip etkilemeyeceği ise henüz bilinmiyor. ATM kart hizmetinin 2018 yılının Haziran ayından itibaren devreye gireceği belirtilirken bunu altyapısının nasıl olacağı ise merak edilmeye başlandı. Haziran ayı itibariyle sizde NeXpara ATM kartı alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here