Türkiye 4G Uygulamasına Ne Zaman Geçecek

0

4g-teknolojiye-gecis-turkiyeTürkiye 4G Uygulamasına Ne Zaman Geçecek

Gün geçtikçe teknoloji bir adım daha ilerliyor. 3G ile biraz geç tanışmış olan Türk halkı yakında 4G ile tanışmaya hazırlanıyor. Yetkililerden 4G hakkında yapılan açıklamalara göre, Türk halkına 4G’ye 2015 yılının sonlarına doğru geçileceğinin müjdesi verilmişti. Gerekli alt yapı hazırlandığı zaman geçilecek olan 4G ile internet hızlarının da 10 kata kadar artacağı tahmin ediliyor.

Müjde Bakan Elvan’dan geldi  

Türkiye’deki rekabet sayesinde internet fiyatları diğer ülkelere göre çok fazla düştüğü ve uygun olduğu da Türkiye’nin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan tarafından bir televizyon programında belirtilmişti. Bakan Elvan, gelişen teknoloji ve artan rekabet ortamı ile fiyatların daha da aşağıya ineceğinin müjdesini halka vermişti.

4G için şartlar iyileştiriliyor 

BTK’nın verilerine göre Türkiye’de yaklaşık olarak 65 milyon abone bulunuyor. Bu abone sayısına göre 4G lisansı şartlarını sağlamak için 30 bin adet baz istasyonu gerekiyor. Türkiye 3G ile geç tanıştığı için baz istasyonları şu anda yeni ve 4G teknolojisi ile tanışmak adına diğer birçok ülkeden daha avantajlı olduğu görülüyor.

Ülkemizde hizmet vermekte olan mobil operatör firmalarının 3G desteği sağlayan birçok baz istasyonuna yazılım güncellemesi yapılarak 4G teknolojisi ile Türk halkı tanıştırılabilecek. 

3G ilk geldiği zamanlarda yaşanan rekabet dolayısı ile fiyatlar aşağılara çekilmişti. 4G teknolojisine geçildiği zaman da rekabet ortamı oluşacağı ve 4G teknolojisinden kullanıcıların çok avantajlı fiyatlarla faydalanacağı düşünülüyor. Rekabet ortamının güçlenmesi kullanıcılara olumlu yansıyor böylelikle 4G teknolojisi geldiğinde hem kullanıcılar 10 kat daha hızlı internete sahip olacaklar hem de rekabet sayesinde kullanıcıların ceplerinden daha az para çıkacak. Günümüzde satılmakta olan birçok ürünün 4G teknolojisi desteği olmasına karşın alt yapı sebebiyle 4G’den faydalanamayan kullanıcılar 2015 sonunda 4G teknolojisini kullanmaya başlayacaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here