Türksat 6A Uydusu Teknik Çalışmaları

0

uyduUzun süredir beklenen Türkiye’nin İlk ve tek yerli uydusu Türksat 6A ‘nın teknik aksam çalışmalarında son aşamaya gelindi. Uzay Tasarımları Entegrasyon Ve Test Sisteminde tüm testlerde geçerek tam puan alan Türksat 6A’nın parça tasarımlarında da sona ulaşıldı. Tamamen yerli üretim olan ve Türk mühendisler tarafından testleri gerçekleştirilen Türksat 6A’nın bir aksilik veya teknik arıza yaşanmaması durumunda uzaya fırlatılması planlanan tarih 2019 olarak gösteriliyor.

Dudak Uçuklatacak Proje Bedeli

Türksat 6A uydusunun toplam maliyeti 550 milyon lira olarak belirlendi. Oldukça yüksek olan bu rakam, TÜBİTAK ve Ulaştırma, Haberleşme Ve Denizcilik Bakanlığı tarafından ortaklaşa finanse ediliyor. Türksat 6A uzaya gönderildiği takdirde, Türkiye kendi haberleşme uydusunu üretebilen 10 ülke arasına girmiş olacak.

Tüm Üretimi Yerli

Şimdiye kadar yapılan tüm testleri başarı ile geçen Türksat 6A’nın tüm tasarımı yerli imkânlarla sağlanıyor. 21 Mayıs 2015’te açılan Uzay Tasarımları Merkezinde çalışmalar tam gaz devam ederken, Türksat 6A’nın tamamlanması tüm ülke tarafından merakla bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here