Ukrayna Rusya Arasındaki Anlaşmazlık Sebebi

0

rusya-ukrayna-arasindaki-gerginlik-sebebiUkrayna, uzun yıllar önceki adı ile Sovyetler Birliği yeni adı ile Rusya’ya bağlı ülkelerden biriydi. 1991 yılı ile birlikten ayrılıp bağımsızlık ilan ülkede o yıllardan günümüze kadar Rusya etkisini görmek mümkündü. Çünkü konumu itibarı ile Ruya’nın Balkanlara geçiş noktası, Avrupa ile arasındaki yeri, Karadeniz’e kıyısı olan Kırım’ın ülke sınırlarında olması gibi sebepler ile kesinlikle vazgeçemeyeceği bir ülkeydi. Bunu da çeşitli zaman çıkan iç karışıklar sırasında göstermekten kesinlikle geri kalmadı. Aslında şu an yaşanmakta olan karışıklığın da temel nedeni ülkedeki vatandaşların kendilerini Avrupalı veya Rus gibi görenlerin çatışması olarak görülebilir.

Şu anda toplam nüfusu 45 milyon olan ülke 1991’deki bağımsızlığa kadar; 30’lu yıllarda yoksulluk nedeni ile bir katliam, 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler nedeni ile katliam ve son olarak da 1986 yılında Çernobil Termik santrali Faciası ile bir katliam gördü. Ölümlere alışkın olan ülke vatandaşları bağımsızlı ile de pek rahata eremedi. Ülkenin ekonomik bağımsızlığını elde ederek gelişmeye aşlayan ülke bazen iç karışıklıklar, ekonomik krizler ve yolsuzluklar nedeni ile sıkıntılı dönemler geçirdi. 2004 yılında gerçekleşen seçimler ile dönemin başbakanı olan Yanukovych Rusya’nın da desteğini alarak Başkan seçildi. Kendini Avrupa’ya yakın olarak tamamlayan muhalefet lideri Yushchenko, suçlamalarını sürekli sürdürdü ve Turuncu Devrim adı verilen protestolar sonrası seçimin tekrarı ile Başkan oldu. Ancak hem seçilen YUushchenko’nun sağlık problemleri hem de verilen vaatlerin yerine getirilememis Turuncu Devrim’in gücünü azalttı. Bu durum en çok Rusya’nın işine yaradı ve Putin desteklediği adayın seçilebilmesi için 2009’da ülkeye gaz verilmesini bile engelledi. 2010’da seçilen Yanukovych AB ilişkilerinde Rusya baskısı ile anlaşmalara imza atmayacağını açıklaması sanırım olayın kopma noktası oldu. 24 Kasım 2013 ile başlayan ve Kiev Bağımsızlık Meydanı işgali ile başlayan eylemler günümüze kadar sürerken Başkan Yanukovych ülkeden kaçsa da özellikle Kırım’daki Rus desteği nedeni ile kriz Rusya’nın ülkeye asker çıkarma için hazırlıklar yapmasına kadar dayandı.

Amerika ve Avrupa Birliği’nin de Rusya’ya uyarılar yaptığı gelişmeler sonrası Ukrayna halkı ve Kırım Halkı sanırım Avrupa veya Rusya tercihini kendi içerisinde yapabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here