Vmware İle Sanal İşletim Sistemleri Kurmak

0

Her geçen yıl bilgisayar kullanıcılarının sayısının artması ile bu konudaki merak da artmakta ve teknolojiyi geliştiren milyonlarca program piyasaya sürülmektedir. Piyasadaki programlardan bazıları oldukça işe yarar birlikte olmakla birlikte bazılarının ne olduğu meraklıları dışında pek anlaşılmamaktadır.

Oldukça merak edilen bir konu olan sanal işletim sistemi kurmak da ne işe yaradığı meraklıları dışında pek bilinmeyen bir programdır. Kullanımı ve kurulumu oldukça basit olan bir program, yazılım konusunda kendisini geliştirmek isteyen bu işin meraklısı amatörlerden işin profesyoneli işletmelere kadar sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır.

Sanal İşletim Sistemi Nedir?

Günümüzde kullanılan bilgisayarların tamamı tek bir işletim sistemini çalıştırmaya yönelik bir yazılıma sahiptir. Sanal işletim sisteminin bilgisayara kurulmasının ardından birden fazla işletim sistemi bilgisayarda kullanılabilir hale gelir ve mevcut işletim sistemlerinin tamamının daha yüksek performansla çalışması sağlanır.

Sanallaştırma Nasıl Yapılır

Sanal işletim sistemi kurulmasının en kolay tanımı, bilgisayardaki mevcut işletim sisteminin yanına bir işletim sistemi daha eklemek olarak bilinmektedir. Bu sanal işletim sistemlerinden en çok kullanılanlardan biri Vmware olarak bilinir.

Vmware programı kendi internet sitesi üzerinden ücretsiz edinilebilen bir programdır. İndirme işleminin tamamlanmasının ardından normal bir şekilde kurulma işlemi başlatılır. Kurulum esnasında çıkan pencerelerde “New Virtual Machine” seçilerek ileri sekmesine tıklanır. Sistem ayarları penceresinde “typical” seçilmesinin ardından kurulma işlemine devam edilir.

Programın kurulmasının ardından sıra yeni işletim sistemini bilgisayara kurmaya gelmiştir. Yeni işletim sistemini kurmak için, Vmware ile oluşturulmuş sanal makinenin BIOS’ una girilir ve CD konularak yeni işletim sistemi kurulmaya başlanır.

Yeni işletim sisteminin kurulmasına başlandıktan sonra açılan pencerede “bölümü NTFS kullanarak biçimlendir” bölümü seçilir ve kurma işleminin bitirilmesi beklenir. Tüm bu işlemlerin ardından sanal makine kullanıma hazırdır.

Aşağıdaki videodan detaylı anlatımı bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here