Web Sitelerinin Başarısında SEO Danışmanlığının Önemi

0

Hazırlanan içeriklerin web siteleri aracılığı aracılığı ile yayına sunulması, sitelerin başarısı ile ilgili beklentileri de beraberinde getirebilir.. Bu durumda SEO odaklı içerikler üretmek ve web sitelerini de tıpkı SEO odaklı içeriklerde olduğu gibi özenle yönetmek, en doğru seçim olarak öne çıkar. Birden fazla web sitesi mülküne sahip olan şirketler için SEO uyumuna özen göstermek, zamanla yarıştığımız internet dünyasında çok fazla mümkün olmayabilir. İşte tam da bu noktada SEO danışmanlığı veren firmalarla anlaşmak yerinde bir tercih olacaktır.

SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO, yayına sunulmak istenen her türlü içeriğin çeşitli kriterler dahilinde hazırlandığı bir yöntemdir. Arama motorlarının bizim içeriğimizi en üst seviyeye çıkarması için, içerikler üzerinde ve web sitelerinde yaptığı birtakım önemi kapsar. Örnek verilecek olursa, yüzde yüz özgün bir makale halinde olması, yazım kurallarına dikkat edilmesi, yeteri kadar anahtar kelime kullanılması, web sitelerinin hızının kontrol edilmesi tamamen SEO kapsamındadır. Kendi web sitesi mülkümüze yeterli özeni gösteremeyeceğimiz durumlarda SEO hizmeti veren firmalardan bu hizmeti talep edebiliriz.

Kullanıcıların arama sorularının en çok ne olduğu ile ilgili bir makalenin hazırlanması, tıklanma oranını artırıcı bir kriterdir. SEO danışmanlığı veren firmalar ise bu sorulara yanıt niteliğinde olabilecek makalelerin hazırlanmasında etkin rol oynarlar. SEO danışmanlığı, uzun zamandır çeşitli sitelere destek sağlayan uzman kişilerden alınan destektir. Bu ekipler; uzun yıllardır organik trafik sağlayan, yanlış uygulamalardan kaçınan, içeriklerin düzenli ve eksiksiz bir şekilde siteye girişini sağlayan kişilerden oluşur. Tecrübe sahibi uzman kişilerden alınan destekler ile birlikte, hem sitenin görünürlüğü artırılır hem de sitenin performansı zaman içerisinde yukarı doğru ivme kazanır.

SEO Danışmanlığında Site İçi ve Site Dışı Yapılacak Uygulamalar Nelerdir?

SEO danışmanlığı veren firmaların düzenli ve eksiksiz bir biçimde yaptıkları bu çalışmalar, tekdüze uygulamaları kapsamamaktadır. Sitenin yeteri kadar başarı kazanması için hem site içi hem de site dışı yani yazılımsal konulara özenle eğilmeleri gerekmektedir.

Site İçi SEO Danışmanlığında Neler Yapılmalı?

 • İçerikteki total kelime sayısına bakılarak olması gereken yüzdelik oranda anahtar kelime sayısına özen gösterimelidir.
 • Başlık etiketlerinin nasıl durması gerektiğine karar verilerek H1, H2, H3 olarak ayarlanmalıdır.
 • İçeriğin yüzde yüz özgün olmasına, spinleme olmamasına, yazım kurallarına, anlatımın akıcılığına dikkat edilmelidir.
 • Site hızının kontrolü daima SEO hizmeti veren şirketin kontrolüm altında olmalı ve gerekli raporlar hazırlanmalıdır.
 • Google Analytics daima kontrol altında tutulmalıdır.

Site Dışı SEO Danışmanlığında Neler Yapılmalı?

 • Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal mecralarda bulunan sadık kitle, sitenin trafiğine kazandırılmalıdır.
 • Link stratejisi geliştirilerek, daha çok organik trafik elde edilmelidir.
 • Yapılan site içi ve site dışı tüm çalışmaların kısa vade ve uzun vade olmak üzere raporları kontrol altında tutulmalıdır.

SEO Ajansının Yapması Muhtemel Hatalar Nelerdir?

SEO çalışmalarını bu konuda başarılı olan firmalar ile yürütmek en doğru seçimdir. Burada yapılabilecek hatalardan bazıları şu şekildedir;

 • Fazla anahtar kelime kullanımına dikkat edilmemesinden dolayı siteler arama botları tarafından spam olarak algılanabilir.
 • Aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olacak şekilde yapılmayan raporlamalar gidişat hakkında bilgi vermeyebilir.
 • Güncel algoritmalar ve trendlere uygun olmayan içerik üretimi yapılmak istenebilir.

Bu hatalardan her biri sitenin performansının düşmesine neden olabilecek etkenlerdir ve bu konuda dikkatli olunması gerekir.

SEO Danışmanlığı Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

SEO ajanslarının daha önce yapmış oldukları başarı portfolyolarına göre, şirketin genel iş yoğunluğuna göre ve danışmanlık almak isteyeceğiniz web sitesi mülkünün sayısına göre SEO danışmanlığı fiyatları değişkenlik gösterebilir. Doğru bir SEO danışmanlığı almak için profesyonel bir şirket arayışında iseniz, yıllardır işini başarı ile yerine getiren Sempeak SEO ajansı ve uzman kadrosuyla iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here