Whatsapp İçin Siber Güvenlik Uyarıları

7

Geçtiğimiz hafta yeni bir uygulama sunacağını duyuran whatpsapp yeni uygulama hakkında siber güvenlik uzmanları tarafından uyarılar geldi. Dünyanın önde gelen sosyal paylaşım devi facebook bünyesinde hizmet sunan whatsapp yeni uygulama sayesinde kullanıcılar banka hesaplarını whatsapp hesabı ile birleştirerek uygulama üzerinden para transfer işlemlerini kolayca ve seri bir şekilde yapabileceklerdir.

Şuan Hindistan ülkesinde ilk denemelerinin yapılacağını duyuran Whatsapp, yeni uygulamanın sadece Android ve İOS cihazı üzerinden gerçekleştirilebileceğini dile getirdi. Hindistan haber kaynaklarında belirtildiği üzere yeni peer-to-peer adını alan uygulama sayesinde whatsapp kullanıcıları para transfer sistemi tercihe göre faydalanabilecektir. Ancak, whatsapp tarafından yakın süreçler içerisinde kullanıcıların hizmetine sunulması planlanan yeni uygulama hakkında siber güvenlik uzmanları tarafından uyarılar yapıldı.

Whatsapp’ın Yeni Uygulaması Hakkında Siber Güvenlik Uzmanları Uyarıda Bulundu

Uzmanlar, yeni uygulamanın kullanıcılar açısından kolaylıklar sunduğunun yanı sıra, siber saldırılara da açık olabildiğini dile getirerek, bu açıdan sistemden faydalanmak isteyen kullanıcıların güvenlik faktörüne mutlak suretle önem vermesi gerektiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar, siber korsanların sistem üzerinden kullanıcı banka bilgilerine ulaşabilmesinin söz konusu olabileceğini ve bu anlamda whatsapp yeni para transfer sistemi kullanıcılarının mağdurluk durumu yaşayabileceğinin altını çizmektedirler.

Birleşik ödemeler arayüzüne sahip olduğu belirtilen yeni whatsapp ödeme uygulaması kullanıcıların banka hesabının doğrudan whatsapp hesabına bağlaması, bu işlem için de cep telefonu üzerinden doğrulama işlemi gerçekleştirmesi ve son adım olarak da sisteme banka kartını ilave ederek sistem üzerinden para gönderimi ve para alımı hizmetinden faydalanabilmektedir.

7 YORUMLAR

  1. Whatsapp uygulaması neredeyse diğer uygulamaları solladı. Sürekli güncelleme de geliyor ve hatalar düzeltiliyor. Yine de kişisel bilgilerle finansal bilgileri detaylıca paylaşmamakta yarar var.

  2. Günümüzde gerek dosya alış verişi gerekse resim alış verişi whatsaap üzerinden alınmaktadır. Bu yuüzden gerçek anlamda güvenlik şart

  3. her ne kadar güvenlik uyarısı versede whatsapp bugünün en güzel sohbet programı whatsapp sayesinde kontre ücret ödemeden kurtuldum bu açıklarıda kısa sürede kapatırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here