Wifi Ağlarına Bağlanırken Güvenliğinize Dikkat Edin

0

Kablosuz ağlar genel anlamda neredeyse her konumda bulunan ve bizlerin hayatını kolaylaştıran en önemli etkenlerdendir. Bu kablosuz ağlar sayesinde istediğimiz yerden hiçbir kablo gereksinimi duymaksızın dilediğimiz şekilde internete bağlanabiliyor ve sörf yapabiliyoruz. Acemi kullanıcılar için kablosuz ağları biraz daha açacak olursak kablosuz ağ özelliğine sahip olan modemler etrafa sinyallerini yayarlar ve kablosuz ağlara bağlanabilmenize olanak tanıyan bir donanıma sahipseniz bu sinyallere bağlanabilirsiniz. Sadece bir şifre ile bu ağlara bağlanarak dilediğiniz yerden internete erişim sağlayabiliyorsunuz. Kablosuz ağlar son günlerde daha farklı alanlarda da kullanılmaya başlandılar örneğin otobüsler ve duraklar gibi şehrin birçok noktasına doğru yayıldılar. Ancak bu ağlar o kadar da masum değiller ve bilinçsiz olunduğu zaman çok tehlikeli sonuçlar doğurabiliyorlar.

  • Hackerlar Kablosuz Ağ İle Neler Yapabiliyor?

Kablosuz ağların güvenlik oranları bazı zamanlar son derece düşük olarak kötü niyetli kullanıcılara fırsat verebilmektedirler. Bu fırsat sayesinde kötü niyetli kişiler ile aynı ağda bulunursanız bu kişiler sizlerin internete erişmenizi sağlayan sinyalleri analiz ederek diledikleri gibi şifrelerinizi izleyebiliyorlar, hangi sitelere bağlandığınızı görebiliyorlar ve daha birçok tehlikeli işlevi gerçekleştirebiliyorlar.

Biraz daha neler yapabileceklerine değinecek olursak sizin adınıza çeşitli işlemler dahi yapabilirler. Sizlere çeşitli fotoğraflar gösterebilirler ve yine sizleri bazı sitelere yönlendirebilirler. Örneğin siz Facebook sitesine bağlandığınızda sizi kendi hazırladıkları bir sahte sisteme bağlayabilirler ve parolanızı çalabilirler. Böyle bir durumda son derece dikkatli olmalısınız ve güvenlik önlemlerinizi almalısınız.

  • Bireysel Bankacılık İşlemleri

Kablosuz ağlara bağlanarak bireysel bankacılık işlemlerimizi dahi gerçekleştirir bir hale geldik ve bankacılık işlemlerimiz esnasında havada uçuşan verilerden bazılarının izlenilebilmesi ve çalınabilmesi durumunda oluşabilecek şifreleri hayal dahi edemiyorum. Neyse ki günümüz teknolojisinde bu sinyaller çok profesyonelce olmasa da şifrelenebiliyorlar ve şifrelendikleri zaman kötü niyetli kişilerin bu verileri izleyebilmesi oldukça zor bir hale geliyor. Ancak tehlike henüz geçmiş değil. Sıradan bir web siteye dahi bağlansanız her şeyinizi görebilirler. Bu nedenle telefonunuza mutlaka Wifi güvenliği fonksiyonu bulunan bir anti virüs programı kurmanız önem arz etmektedir ve bu program sayesinde kablosuz wifi ağlarına daha rahat bağlanabilirsiniz. Ayrıca dışarıda bilmediğiniz ortamlarda, kafelerde bu ağlara bağlanmamanız sizin yararınıza olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here