Windows 10 Bu Cihazda Office Edinin Nasıl Kaldırılır?

0

Microsoft’un  Windows 10 ile başladığı zoraki güncellemeler birçok kullanıcı için baş belası oldu. Eski sürüm Office’lere alışkın olan kimseler Office 365’i kullanmak istememelerine rağmen “Office’i Edinin” bildirimiyle ve hatta zorla güncellemelerle karşılaşıyor. Windows 10’un bu politikası ile ilgili ABD’de hakkında birçok dava açıldı ancak üretici firma Microsoft geri adım atmamakta ısrar ediyor.

Bu cihazda Office edinin kaldırmak için ilk adım başlat menüsünde bu uygulamaya sağ tıklayıp “Kaldır” seçeneğine tıklamak. Ancak bu sadece geçici bir çözüm olacak. Kalıcı çözüm için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

    • https://aka.ms/bcsportal adresine cihazınızda kullandığınız hesap ile giriş yapın.
    • “Cihazlar” sekmesine giriş yapın ve cihazınızı seçin.
  • 4 seçenek ile karşılaşacaksınız. En altta bulunan “Office dağıtımını yönet” seçeneğine tıklayın.
  • Bu bölümde önce “Grup ekle” diyerek cihaz grubu oluşturun.
  • Grubunuzu seçtikten sonra dağıtım eylemlerinden Office’i yükle ve Office’i kaldır seçeneklerinden Office’i kaldırmayı seçin ve İleri butonuna tıklayıp işlemi onaylayın.

Bu kadarı yeterli mi? Şimdilik Office edinin uyarısını kapatma için yeterli. Ancak “şimdilik” diyoruz; çünkü sadece 32 bit sürüm için kaldırma işlemi yapılabiliyor. Office programı 64 bit için çıkarıldığında yeni bir kaldırma yöntemine ihtiyaç duyulacak. O güne değin bu adımlar ile probleminizi çözebilirsiniz.

Neden Office Edinin Uyarısını Kapatamıyorum?

Office Edinin uygulaması Windows kurulumunda otomatik olarak yükleniyor. Sağ tıklayıp “kaldır” deme imkanınız var ama her güncellemede aynı uygulama tekrar tekrar yükleniyor. Windows bu konuda aldığı şikayetlere rağmen bir umut Office 365’i satmayı başarırım diyerek güncellemelere Office paketini eklemeye devam ediyor. Yukarıda verdiğimiz anlatım ile güncellemeler sonrasında da Office edinin uygulaması tekrar yüklenmeyecek.

Kaldırma işlemini onaylamak için CTRL+ALT+DELETE kombinasyonu ile Görev Yöneticisine girip işlemlerden Office.exe, officeupdate.exe benzeri çalışan uygulama var mı diye kontrol edebilirsiniz. Eğer böyle bir seçenek varsa bilgisayarınızı yeniden başlatmamış olabilirsiniz. Yeniden başlatıp işlemi tekrar edin ve kontrolü sağlayın. Eğer işletme kayıtlı bir cihazınız yoksa Office edinin sorununuz muhtemelen çözülmüş olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here