Windows 8 ile Microsoft Köklü Değişimlere İmza Attı

0

windows-8-1Kişisel bilgisayar sistemlerinde ilk kullanılmış olan MS-DOS (Microsoft Disk Operating System – adında görüldüğü gibi Microsoft var) işletim sisteminden bu yana Microsoft’un Pazar payı azalmadan hatta artarak devam etti. Farklı işletim sistemleri olarak karşımıza çıkan sürümlerden şu anda pek çok kullanıcı Vista, XP, Windows 7 gibi isimleri hatırlıyordur. Son işletim sistemi olan Windows 8 ve sonrasındaki Windows 8.1 işletim sistemleri ise gerçek bir değişim olarak karşımıza çıktı.

26 Ekim 2012 tarihinde kullanıcı ile buluşan Windows 8 sanırım en çok tablet kullanıcıları tarafından başta beğenildi. Başlangıç ekranı başta birçok kullanıcıya zor gelse de yavaş yavaş alışılan hatta özelleştirilen bir ekran haline gelmeye başladı. Bu başlangıç menüsünün her ne kadar dokunmatik ekranlarda kullanımı daha kolay olsa da artık pek çok insan tarafından benimsendi. E-posta ile oturum başlatılıyor ve maillere, sosyal ağa otomatik olarak bağlantı ile erişilebiliyor. Başlangıç ekranında resimli parola oluşturma ve yüz tanıma gibi artılar işletim sistemini farklı kıldı. İşletim sisteminin önemli artılarından biri olarak entegre kullanılabilen bulut sitemi. Bunun yanında önceden Security Essentials ismi ile bilinen virüs taramasının Windows Defender adı ile işletim sistemi içine entegre edilmesi gösterilebilir. Microsoft bu işletim sistemi ile belki de en az bellek ve işlemci kullanan işletim sistemini üretmiş görünüyor. Oldukça hızlı olduğu söylenebilir. Kopyalamalar sırasında bile bu hız görebiliyorsunuz. Kolay kurulması ve USB’den bile kurulumun gerçekleştirilmesi büyük kolaylık getiriyor.

Bütün bu artıların yanında kullanıcıların hoşuna gitmeyen yönler de var. En önemlisi Başlat menüsü yok. Kullanıcılar alıştıkları Başlat menüsüne ulaşabilmek için ek program arayışına giriyor. Program kapamak, denetim masası öğeleri ile ayar yapmak öncesine göre daha karmaşık bir yapıya getirilmiş. Microsoft Office kullananların alışkın olduğu Ribbon menü bazen can sıkıcı olabiliyor. Kısacası önceki alışkanlıklardan bazıları sanırım arama ve kullanımla yerine oturabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here