Windows 8 Metro ilgisizliği, Mozilla Firefox’u Durdurdu

1

mozilla-firefox-windows-8-iliskisiMicrosoft’un yeni işletim sistemi olan Windows 8 ile tanıştığımız metro arayüzü kullanıcıların başlarda hoşuna gitmese de yavaş yavaş pek çok kullanıcının kolay kullanımı ile tercihi oluyor. Web tarayıcısı pazarının önemli ismi Mozilla’da kullanıcıların Windows  8 kullanımlarını kolaylaştırmak amacıyla özelliklerle tabletlerdeki dokunmatik kullanım için Firefox eklentisi geliştirme çabalarına girişmişti. Hata denemeleri yayınladığı beta sürümler üzerinde kullanıcı tepkilerini ölçmek amacıyla yayınlıyordu. Anlaşılan o ki kullanıcı tepkileri Mozilla’nın planlarını değiştirmesini sağlamış. Çünkü firma süresiz olarak metro arayüz için tasarım geliştirmeyi durdurduğunu bildirdi. Anlaşılan Mozilla benzer yapıda bir arayüz çalışmasına vakit ayırmayıp farklı projelere zaman ayırmayı daha iyi gördü.

Firefox için yayımlanan güncellemeler ile tam ekran kullanımı, geniş ve tam ekran navigasyonuyla sayfalar arası geçiş olanağı getirilmişti. Hatta kullanıcıların bu beta yayımlardan kurtulup daha kararlı bir güncellemenin ulaştırılacağı beklentisi vardı. Ancak beklenmedik bir adım ile Firefox sürümleri için bu tarz bir çalışmasının belirli olmayan sürece yapılmayacağı, çalışmanın durdurulduğu açıklaması geldi. Mozilla bu kararına gerekçe olarak ise; yayımladıkları beta sürümün kullanıcılar tarafından yeterince ilgi görmemesi gösteriyor. Firmanın amacı sanırım daha farklı projelere zaman ayırıp öne çıkmak. Ama bir gerçek olarak 2 yıl süren çalışmaların heba olduğu ortada. Mozilla Firefox bilindiği gibi açık kaynak kodlu bir yazılım ve geliştiriciler var. Mozilla bu alanda çalışma yapamayacağını açıklasa bile geliştiricilerin metro arayüz konusundaki çalışmaları sürdürmesi bekleniyor.  Mozilla, Firefox ile web tarayıcı pazarında önemli bir yere sahip ve bugün süresiz geliştirme çalışmayacağını ifade etse de kullanıcılarının isteklerine cevap vererek tekrar çalışmalar başlatması beklenebilir. Şuan eğer firefox’u denemediyseniz buradaki bağlantıya (mozilla firefox indir) tıklayarak mozillanın yeni dönem tarayısını deneyebilirsiniz.

Metro arayüz benzeri bir yapıda web tarayıcılarını kullanmak isteyen kullanıcıların Firefox dışındaki İnternet Explorer ve Google Chrome gibi tarayıcılara yönlenmesi bekleniyor. Bu tarayıcılarda dokunmatik ekranlar için özel tasarımlar yerleştirilmiş durumda.

1 YORUM

  1. Firefoxu eskiden beri kullanıyorum ve her zaman ilk önceliğim mozilla firefoxdur özellikle toolbarların kullanımı oldukca iyi ama zaman zaman çökme sorunu yaşıyorum umarım windows 8 de bu sorunlar karşıma çıkmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here