Windows 8 Üzerinden Windows XP’yi Çalıştırmanız Mümkün

0

windows8-ile-xp-calistirmakHaziran 2002 yılında piyasaya sunulan Hard Truck isimli oyununu, bir çok yöntemi denememe rağmen çalıştıramadım. Windows sürümlerinden son olarak Windows XP’de çalışan bu oyunu çalıştırabilmek adına yeni bir yöntem keşfettim. Oyunun güncellenmemiş olması, oyunun çalışmamasındaki sebeptir belki de ama bu sıkıntıyı bir şekilde aşmak beni oldukça sevindirdi.

Oyunu çalıştırmak ancak mevcut sistemimiz üzerine bir Windows XP entegre etmek şartıyla mümkün hale gelmektedir. Sadece Windows 7 üzerine kurulabilen XP’yi, ufak bir kaç hileyle Windows 8 üzerinde de çalıştırabilmemiz mümkün.

Bunun İçin;

  1. Öncelikli olarak Virtual Box’ isimli programı indirip kurun. Yaklaşık 94 MB olan bu program tamamen ücretsizdir.
  2. Bu aşamadan sonra Microsoft’un kendi sitesine gidip Windows XP Mode’u indirin.
  3. Dosya indikten sonra, rarlı olan dosyayı, klasöre çıkarın.
  4. Şimdiyse  WindowsXP Mode_tr-tr > sources klasörüne giderek, bu dosyada bulunan xpm isimli dosyanın sonuna “.zip” uzantısını ekleyerek, hiç bir uzantısı bulunmayan dosyayı bir ZIP dosyası haline getirmiş olacağız.
  5. ZIP dosyasına dönüşen bu dosyayı yani “xpm.zip” dosyasını sağ tık yaparak bir klasöre çıkarın
  6. Bu dosyayı açtığınızda “VirtualXPVHD” dosyasının ismini “VirtualXP.VHD” yapın.
  7. İndirmiş olduğumuz VirtualBox programını açıp, “New” e tıklayarak, oluşturmuş olduğunuz sisteme bir isim ve sonrasında bellek miktarını da ayarladıktan sonra “Next” diyin.
  8. Next dedikten sonra “Use an existing virtual hard drive” isimli seçeneği seçip, klasör simgesine tıklayıp VirtualXP.VHD dosyasını hedef olarak gösteriniz.
  9. Bundan sonra Create dediğiniz anda Windows XP’yi kullanmanız mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here