Windows İşletim Sistemi İçin Pil Ömrü

0

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarların batarya veya pil ömürleri çok kısa sürede tükenmektedir. Bu rehberimizde sizlere batarya ömrünün nasıl daha fazla uzun süreli gitmesini sağlayacak bazı yöntemlerden bahsedeğiz.

Windows bilgisayarların genelde batarya kullanım sürelerinin pek fazla uzun olduğu söylenemez. Ancak bataryaların ömrünü arttırmak adına bazı işlemler bulunuyor. Bugün ki yazımızda sizlere batarya ömrünü arttıracak bazı ipuçlarını anlatacağız.

Güncelleme Yapılması Gerek!

Windows bilgisayar denildiği anda güncellemelerin yapılması şart olarak görülüyor. Güncelleme payarak sistem performansı arttırılacağı gibi, batarya ömründe de bazı gelişmeler görülmekte. Çünkü yazılım güncelleştirmeleri yapıldığı sırada sürücü yazılımlarında ciddi iyileştirmeler ve yenilikler yapılmakta. Güncel tuttuğunuz sürücüler daha az enerji tüketecek ve bataryanız daha uzun kullanım sunacaktır.

Güç Seçeneklerini Doğru Seçmek Gerekiyor!

Batarya sıkıntısı yaşamakta olan kullanıcıların büyük bir kısmı doğru bir şekilde güç seçimini maalesef yapamıyor. Bu bakımdan görev çubuğunda yer alan pil simgesine tıklayarak açabileceğiniz “Güç seçenekleri” ile istenilen ayarları yapabilirsiniz.

Önerilen Güç Ayarları!

Ekranı karart: 3 dakika

Ekranı kapat: 5 dakika

Bilgisayarı uyku moduna geçir: 10 dakika

Ekran parlaklığı: Serbest

Yukarıda belirttiğim gibi ekran parlaklığı akıllı telefonlardaki gibi otomatik olmadığından sizin ortama göre ayarlamanız gerekiyor.

Bluetooth Sürekli Açık Olmamalı!

Bluetooth sürekli açık durumda kalmakta. Çoğu kullanıcı ne yazık ki bu durumun farkı değil, farkında olan kullanıcılar ise bataryaya etki ettiğine inanmamakta. Bu özelliği mutlaka kullandığınız zaman açmanız gerekiyor. Her saniye çalışmakta olan Bluetooth özelliği, bataryanızın güç tüketiminde büyük etken göstermekte. Bu bakımdan bataryanızın daha hızlı bir şekilde azalmasına ve sizi sıkıntıya sokmasını sağlayan bu özelliği mutlaka kapatmanız gerekiyor.

Bu yazımızda yer alan bilgilendirmeleri uygulamanız halinde, 2 saatlik pil kullanımız +20-+40 dk arasında artış gösterecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here